18.8 C
Prizren
E enjte, 28 Shtator, 2023

Kanye West thotë se ka varësi ndaj pornografisë dhe se ajo ia shkatërroi familjen

Kanye West transmetoi edhe një herë betejat e tij për bashkë-prindërimin me Kim Kardashianin, teksa ai ndau një sërë mesazhesh personale mes tij dhe ish-gruas në Instagram të enjten (1 shtator), duke e shtyrë atë t’i kërkonte të ‘ndalonte’ sjelljen e tij.

Në postimet e tij të fundit, ai zbuloi se varësia e tij ndaj pornografisë shkatërroi familjen e tij, dhe tha se Kim duhet të marrë vendime për shkollimin e fëmijëve të tyre sepse ajo është ‘gjysmë e bardhë’.

Në një nga mesazhet, të cilat që atëherë janë fshirë, Kanye kritikoi zgjedhjen e shkollës së Kimit për katër fëmijët e tyre North,  Chicago, Saint dhe Psalm.

Foto: Getty Images

Fëmijët po ndjekin shkollën Sierra Canyon, një parashkollor privat deri në shkollën përgatitore të klasës së 12-të në Los Angeles. Megjithatë, reperi tregoi se dëshiron që fëmijët e tij të ndjekin shkollën që ai themeloi, Donda Academy, shkruan DailyMail.

Kanye së pari njoftoi se po fillonte një shkollë në tetor të vitit të kaluar. Akademia private e krishterë, e quajtur sipas nënës së ndjerë të reperit, Donda West, është gjithashtu në zonën e Los Angelesit dhe është faturuar si një shkollë e bazuar në besim dhe projekte ku ‘nxënësit rriten në besimin dhe komunitetin e tyre përmes adhurimit të përditshëm në të gjithë shkollat ??dhe festë në shërbimin e së dielës’.

Në mesazhin me tekst, Kanye shkroi: ‘Nuk varet nga Calabasas apo Hulu ku fëmijët e mi shkojnë në shkollë, unë nuk jam i çmenduri këtu. Nuk do të ndalem derisa të kem një fjalë për fëmijët e mi, pavarësisht se çfarë kërkon ligjërisht’.

Në një tjetër postim, Kanye këmbënguli që ai të takohej personalisht me Kim dhe duke sugjeruar që ajo të merrte përgjegjësinë për zgjedhjen e fëmijëve të tyre në shkollë, sepse ajo është ‘gjysmë e bardhë’.

“A mund të ndalosh, të lutem”, thuhej në mesazhin e Kim për Kanye.

“Jo,” u përgjigj Kanye. “Duhet të flasim personalisht. Ju nuk keni fjalë se ku shkojnë fëmijët në shkollë. Pse vendos ti. Sepse ju jeni gjysmë e bardhë?”.

Reperi “Stronger” e shoqëroi mbishkrimin e postimit me një ’emoji’ me kokoshka.

Ai gjithashtu doli kundër Kwanzaan dhe mënyrën se si po mësohej në shkollën e Sierra Canyon, një institucion që ai më parë tha se nuk donte që fëmijët e tij të merrnin pjesë. Megjithatë, duket se Kim dëshiron që fëmijët e tyre të shkojnë në shkollë.

Kwanzaa është një festë e kulturës afrikano-amerikane që zgjat nga 26 dhjetori deri më 1 janar dhe është një festë kulturore dhe jo fetare. Shumë praktikues modernë festojnë si Krishtlindjet ashtu edhe Kwanzaa.

Bisedat për shkollimin e fëmijëve të tyre u shfaqën në një tjetër shkëmbim pasi Kim i dërgoi Kanye një mesazh në emër të nënës së saj Kris Jenner, e cila ka qenë një objektiv i rregullt i zemërimit të Kanye.

Kris, e cila ndihmoi në ndërtimin e karrierës së vajzës së saj, është cilësuar si një forcë manipuluese nga reperi vitet e fundit.

 

Teksti i përcjellë thoshte: “Nga nëna ime – Ju lutem. Thuaji atij që të lutem mos përmend emrin tim. Unë jam gati 67 vjeçe dhe jo gjithmonë ndihem mirë dhe kjo më streson pa fund”.

“Nuk e keni këtë për fëmijët e mi me ngjyrë dhe ku shkojnë në shkollë. Ata nuk do të bëjnë kaseta për playboy dhe seks. Thuaju miqve të Clintonit të vijnë të më marrin, jam këtu”, iu përgjigj Kanye mesazhit.

Ai vazhdoi duke shtuar ‘ata nuk do të bëjnë kaseta për playboy dhe seks’, duke iu referuar në dukje kasetës famëkeqe seksi të Kimit dhe fotosesionit të vitit 2007 në Playboy, ose fotve të motrës Kylie në 2019 për revistën.

Kanye kishte sulmuar më parë Kris në mes të krizave të shëndetit mendor gjatë fushatës së tij presidenciale të dënuar, dhe ajo ka vazhduar të shfaqet si antagoniste në postimet e tij që kur Kim paraqiti kërkesën për divorc.

Më pas ai rrëfeu se kishte një varësi nga pornografia, ndërsa postoi një pamje të ish-asistentes së Kylie Jenner, Victoria Villarroel, duke biseduar në një postimi në InstaStory.

“Mos lejoni që Kris t’ju bëjë të bëni playboy si ajo bëri që Kyle dhe Kim të bëjnë Hollywood është një bordello gjigante. Pornografia shkatërroi familjen time”, tha ai.

Kanye, i cili më parë ka qenë i hapur për të jetuar me çrregullimin bipolar, gjithashtu detajoi betejat e tij për shëndetin mendor në një postim tjetër.

Menjëherë pas tirades së tij të çuditshme, Kanye i fshiu të gjitha postimet. Rrjeti i tij në Instagram tani është bosh me përjashtim të një fotografie të studentëve që ndjekin Akademinë Donda.

Tirada dhe goditjet e fundit të Kanye ndaj familjes Kardashian thyen atë që kishte qenë një armëpushim i përkohshëm mes familjeve.

Kanye ka histori duke transmetuar ankesat e tij për bashkë-prindërimin në mediat sociale pasi Kim paraqiti kërkesën për divorc nga Kanye pas gati shtatë vitesh martesë shkurtin e kaluar./Telegrafi/

Lajmet e Fundit