18.8 C
Prizren
E diel, 26 Maj, 2024

KDI denoncon gjuhën fyese dhe jo parlamentare në Kuvendin e Rahovecit

Kuvendi i RahovecitIshte pyetja e këshilltares në Kuvendin Komunal të Rahovec, Rukije Krasniqi nga AAK shkruar në seancën e fundit, ajo që çështja e përdorimit të gjuhës joparlamentare të kthehet në Kuvend, shkrun Koha Ditore.
“Dua të di si u bë pranimi i kandidatit në bazë të konkursit të shpallur në SHF “Isa Boletini”, për vendin e punës gjuhë shqipe”, ishte pyetja e Krasniqit, drejtuar drejtorit të Arsimit, Behar Rama. Ndërkohë, duke marrë përgjigje nga ky i fundit, ka ndërhyrë drejtori i Financave, Lulzim Sylejmani, duke e fyer atë.

Nga ana tjetër, Instituti Demokratik i Kosovës – KDI, i cili monitoron punën e KK të Rahovecit, në raporton e tij të fundit mujor për muajin mars, nder të tjera ka vlerësuar se, gjuha e përdorur është jo parlamentare ndaj anëtares së këtij institucioni nga drejtori komunal.

“Përdorimi i gjuhës jo parlamentare dhe fyese në Kuvend tregon nivelin e ulët të kulturës institucionale. Me këtë rast KDI-ja u bën thirrje drejtorëve komunale si dhe anëtarëve KK-së që të përmbahen dhe të respektojnë diversitetin e mendimeve dhe ideologjive partiake dhe vetë Kuvendin si organ më lartë i vetëqeverisjes lokale”, konstatohet në raportin e KDI-së.

Fyerjet nuk janë mohuar as nga vetë kryesuesi i Kuvendit në Rahovec, Nahit Elshani nga LDK, që është partner i koalicionit me PDK-në në qeverisjen lokale.

“Mendoj se vlerësimi i KDI-së qëndron. Nuk është hera e parë që në KK të Rahovecit, përdoret fjalori fyes midis këshilltarëve dhe Ekzekutivit. Këso situata fyese kanë ndodhur sidomos në legjislacionin e kaluar të Kuvendit në Rahovec, ku shoferi i ish-kryetarit të Komunës, jo vetëm që i ka fyer këshilltarët, por edhe i kishte kërcënuar”, ka deklaruar Elshani.

E, kolegu i tij, nga AAK-ja, Përparim Krasniqi ka thënë se ekzekutivi aktual përdor fjalë fyese dhee gjuhë jo parlamentare në Kuvend

Më Shumë

Sot moti me diell, vranësira e rrebeshe lokale shiu

Sot në Kosovë moti pritet të jetë me intervale kohore me diell dhe vranësira lokale. Gjatë ditës ose pasdite parashihen zhvillime të vranësirave të cilat...

‘Jam mbrojtë nga kufomat e vrara, s’më vjen turp me tregu’ – Nijazi Kryeziu flet për masakrën e Dubravës

Janë bërë 25 vjet nga masakra e burgut të Dubravës. Në këtë masakër forcat paramilitare serbe kanë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe kanë...

Lajmet e Fundit