9.3 C
Prizren
E martë, 2 Mars, 2021

Kim Jong-Un merr vaksinën eksperimentale COVID-19 nga Kina

Lideri i Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe familja e tij morën një dozë eksperimentale të vaksinës koronavirus nga qeveria kineze, tha sot një analist amerikan duke cituar dy burime të paidentifikuara nga inteligjenca japoneze.

Lajmi doli në dritë pasi dy burimet e inteligjencës japoneze diskutuan çështjen me një ekspert të Koresë me qendër në Uashington.

Harry Kazianis, një ekspert për Korenë e Veriut në Qendrën për Interesin Kombëtar në Uashington, tha se Kim dhe familja e tij së bashku me disa zyrtarë të lartë të vendit u vaksinuan “brenda dy-tre javëve të fundit”, por ështëe paqartë se cila kompani kineze siguroi vaksinën ose nëse ishte provuar të ishte e sigurt.

Ende nuk dihet se si reagoi Kim pasi mori vaksinën. Gjithashtu asnjë detaj i shëndetit të tij nuk dihet që prej shumë kohësh.

Përkeqësimi i shëndetit të Kim gjithashtu ka bërë që disa ekspertë të dyshojnë nëse ai do të përdorte aspak një vaksinë eksperimentale. Për më tepër, Koreja e Veriut nuk ka zbuluar asgjë në lidhje me koronavirusin në vend deri më tani.

Në fakt, Koreja e Veriut zyrtarisht nuk ka raportuar ndonjë infeksion koronavirus, por ekspertët jashtë vendit kanë qenë skeptikë ndaj këtij pretendimi duke pasur parasysh që vendi ndan një kufi me Kinën, burimi origjinal i shpërthimit. Gjithashtu, Kim thuhet se kohët e fundit ka urdhëruar të forcojë sigurinë në kufijtë e saj për t’u mbrojtur nga pandemia.

Sidoqoftë, lajmet për asnjë rast koronavirus në Korenë e Veriut mund të mos jenë të gjitha të vërteta. Në nëntor, Microsoft tha se dy grupe të hakimit të Koresë së Veriut ishin përpjekur të hynin në rrjetin e krijuesve të vaksinave në shumë vende, gjë që ngre dyshimin se administrata e Kim po përpiqet të marrë qasje në një vaksinë antiCOVID-19 për të trajtuar njerëzit e saj.

Më Shumë

Mytaher Haskuka infektohet me Coronavirus

Kryetari i komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Ai njoftoi se nga fundjava është në vetëinzolim. “Nga fundjava e kaluar kam pasur...

Erdogan-Kurtit: U gëzova që partia juaj do ta rishikojë vendimin për Ambasadën në Jerusalem

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duke se përveç dialogut Kosovë-Serbi, në tavolinën e kryeministrit do ta gjejë edhe një çështje tjetër, atë të...

Liverpooli vihet pas Rodrygos

Kampioni i Anglisë, Liverpooli, ka shprehur interesim për sulmuesin e krahut, brazilianin Rodrygo, shkruan “Diario Gol” të premten. Mësohet se trajneri i Liverpoolit, Juergen Klopp,...

Zafir Berisha shpall kandidaturën për kryetar të Prizrenit

Kandidati për deputet nga Nisma Socialdemokrate, njëherësh edhe Koordinator Nacional për Siguri Kibernetike në Qeverinë Hoti, Zafir Berisha, ka deklaruar se do të jetë...

E zhveshur komplet, Kejvinës i dalin fotot e nxehta

Modelja bukuroshe, Kejvina Kthella nuk di të ndalet. Së fundmi ajo ishte e ftuar në një spektakël humori, ku dhuroi skena mjaft provokuese. Bukuroshja ishte...

“15-vjeçaren e puthi dhe e zhveshi”, rrëfimi për pacienten dhe mjekun që po kërkohet nga policia

Mjeku nga Malisheva, Ramadan Sopaj, po kërkohet nga Policia e Kosovës për dërgim në vuajtje të dënimit për veprat penale, keqpërdorim seksual i personave...

KBF Bashkimi përforcohet me Jasmine Brunson

Skuadra e Bashkimit të femrave është përforcuar me Jasmine Brunson për pjesën e mbetur të sezonit. Klubi ka bërë të ditur për prurjen e re...

“U ndjeva si vampir” – Fury zbulon pse ia lëpiu gjakun në qafë Wilderit

Tyson Fury e ka shpjeguar më në fund çastin e çuditshëm kur ia lëpiu me gjuhë gjakun në qafë Deontay Wilderit, në rimeçin e...

Ndryshon termini i ndeshjes Ballkani – Drenica

Ndeshja e javës së 23-të e Superligës ndërmjet Ballkanit dhe Drenicës, do të zhvillohet ditën e premte, më 5 mars, në orën 13:00. Kjo ndeshje...

Aksident në Rahovec, lëndohen tre persona

Tre persona kanë marrë lëndime trupore në një aksident trafiku. Sipas raportit 24 orësh të policisë, rasti ka ndodhur të hënën rreth orës 09:30 në...

Familja nga Kukësi që strehoi gjatë luftës rreth 50 persona nga Kosova

Këtë vit mbushen 22 vjet nga eksodi i shqiptarëve të Kosovës ku rreth një milion ishin dëbuar nga shtëpitë e tyre gjatë luftës 1998-1999. Forcat...

Miku i tyre i afërt e zbulon: Shpat Kasapi dhe Selvija do të martohen shumë shpejt

Këngëtari i njohur Shpat Kasapi, muaj më parë u rikthye sërish në qendër të mediave me të rejat e tij nga jeta private. Ai u...

Propozim-vendimi për huanë nga BERZH-i në vlerë prej 5 milionë eurove procedohet për në Kuvendin e Prizrenit

Komiteti për Politikë e Financa ka proceduar në Kuvendin e Komunës së Prizrenit propozim-vendimin për marrjen e huasë në vlerë prej 5 milionë eurove...

Real Madridi shpreson ta shesë Balen

Forma e mirë e uellsianit Gareth Bale që po e tregon te Tottenhami, mund të bëjë që sulmuesi të mbetet të Londër edhe pas...

Gjendet një mjet i pashpërthyer në Zhur të Prizrenit

Një person ka raportuar dje në polici se në një shtëpi të pa banuar në fshatin Zhur të Prizrenit është një mjetë i dyshimtë,...

Me këtë datë fillon muaji i shenjtë i Ramazanit

Edhe pak javë na ndajnë nga muaji i shenjtë i Ramazanit, ku bazuar në kalendarin mysliman agjërimi fillon me datën 12 prill, ditën e...

Lajmet e Fundit