-1.2 C
Prizren
E diel, 5 Shkurt, 2023

Komuna e Prizrenit po vazhdon me shpërndarjen e mekanizmave bujqësor për fermerët

“Investimi i Komunës së Prizrenit në mekanizëm bujqësor është faktor që mbështet rritjen e nivelit të punës dhe është mjeti më efikas për zbatimin e kërkesave bujqësore për fermerët e komunës sonë, gjë që rritë cilësinë e prodhimeve bujqësore dhe ulë koston prodhuese”, ka thënë nënkryetari i komunës Kujtim Gashi, me rastin e shpërndarjes së mekanizmave bujqësor për fermerët.

I pranishëm në këtë ngjarje ishte edhe drejtori i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Bexhat Bytyqi, ku u bë shpërndarja e 50 multikultivatorëve me frezë dhe 5 freza me gjatësi 1.6 metra për fermerët përfitues në projektin “Furnizim me mekanizëm bujqësor me bashkëfinancim”.

Kjo është faza e dytë e ndarjes së mekanizmave bujqësor, ndërsa, projekti vazhdon së zbatuari sipas afateve ligjore për fermerët e tjerë përfitues në kuadër të këtij procesi të subvencionimit.

Më Shumë

Një punëtor në Prizren i lëndon gishtat e dorës në punë

Një punëtor është lënduar në vendin e tij të punës. Ai është dërguar për ndihmë mjekësore. “Viktima ka raportuar se deri sa kishte qenë duke...

Mot i ftohtë në fundjavë, temperaturat deri në -10

Ditën e shtunë po parashihet të mbajë mot kryesisht me vranësira, me të reshura shiu e bore. Nga dita e diel mot i acartë...

Lajmet e Fundit