-6.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Kurti: Qeveria e re duhet ta luftoj korrupsionin e krimin

Kurti-Anne MeskanenAlbin Kurti me bashkëpunëtorë ka pritur në takim, ambasadoren e Finlandës në Kosovë, Anne Meskanen. Kurti me këtë rast ka thënë se Qeveria e re emergjente duhet të ketë fushëveprim me fokus të veçantë në luftimin e krimit dhe korrupsionit.

Në këtë takim, Kurti foli për zhvillimet e fundit në skenën politike në Kosovë dhe për propozimin që Lëvizja Vetëvendosje u ka dorëzuar me shkrim partnerëve të koalicionit në kuadër të takimeve që janë zhvilluar për harmonizim të qëndrimeve.

“Ne kemi propozuar që të ndryshojmë kornizën dhe llojin e dialogut, duke avancuar kështu nga një dialog i mbyllur diplomatik në një dialog të hapur, demokratik e social brenda Kosovës dhe me Bashkimin Evropian. Ne vlerësojmë se nuk mund të vazhdohet me një dialog si ai që kemi parë deri tani ku e tërë agjenda e zhvillimit të brendshëm është pezulluar. Pra, kemi pasur 3 vjet asfalt dhe dialog dhe asnjë zhvillim në ekonomi, shëndetësi e arsim”, ka thënë Kurti.

Duke folur për llojin e qeverisjes që duhet të ketë Kosova, Kurti ka thënë se qeveria e re emergjente duhet të ketë fushëveprim me fokus të veçantë në luftimin e krimit dhe korrupsionit. /PrizrenPress.com/

Më Shumë

Historia e Gavi: Shkëndija, shpejtësia dhe shpirti i yllit që luan me këpucët e palidhura

Ishte në nëntor 2021 që njerëzit filluan të flisnin për Gavi-n. Një foto tregonte Nico Gonzalez duke lidhur këpucët e një lojtari gjatë një...

Shtohen rastet e testimeve për Covid19, bëhet thirrje për imunizim

Këtyre ditëve, Kosova ka shënuar shtim të rasteve të reja me COVID-19 me një tendencë të rritjes në ditët në vijim. Ndërkaq, në vendet...

Lajmet e Fundit