33.8 C
Prizren
E mërkurë, 19 Qershor, 2024

Kush ishte Elvis Pista?

ElvisPista14Shkollën fillore dhe të mesme e kreu në Rahovec. Pas përfundimit të gjimnazit ka studiuar për ekonomi në Universitetin e Prishtinës dhe më pas në juridik po në këtë universitet.

Magjistri në degën e juridikut në Selanik. Punoi fillimisht në Norwegian Refugee Council më pas në Procredit Bank dhe në Postë Telekomin e Kosovës.

Në Partinë Demokratike të Kosovës ka hyrë në vitin 2007. ndërsa në strukturat udhëheqëse që nga viti 2012.

Sipas rezultateve preliminare në zgjedhjet e fundit parlamentare, Elvis Pista ka marrë mbi 8 mijë vota.

Është njohur si bukëdhënës, bamirës dhe plot vullnet për jetë.

Elvisi la pas gruan e tij Besartën me të cilën ishte martuar një vit më parë ndërsa po priste të bëhet baba pasi që Besatra është shtatzënë.

Biografia është lexuarn gjatë ceremonisë së varrimit nga profesori, Sabaudin Cena. /Zëri

Më Shumë

95 vite më parë lindi revolucionari argjentinas Ernesto Che Guevara

Sot 95 vite më parë ka lindur revolucionisti dhe autori argjentinas Ernesto (Che) Guevara,  një figurë mjaft e njohur e shekullit XX-të, shkruan KultPlus. Ernesto...

Arrestohet bashkëshorti i 45 vjeçares që u vetëvra në Prizren

Vdekja e gruas 45-vjeçare në Prizren,  mëngjesin e së martës, tronditi familjen e tyre. Për motive akoma të panjohura, e ndjera i dha fund...

Lajmet e Fundit