23.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Lajm tronditës për Barcelonën: Nuk mund të regjistrojë asnjë transferim të ri, nëse nuk reduktojnë pagat nga të cilat lojtarët nuk po heqin dorë

Barcelona në mënyrë tronditëse nuk është në gjendje të regjistrojë asnjë nga nënshkrimet e tyre të verës për shkak të problemeve serioze financiare, sipas raportimeve në Spanjë.

Presidenti i La Ligës, Javier Tebas zbuloi javën e kaluar se katalunasit do të duhet të bëjnë ndryshime të rëndësishme në financat e tyre për të regjistruar transferimet të reja si dhe për të rinovuar kontratën e Lionel Messit pasi Blaugranasit kanë tejkaluar kufirin e tyre të pagave.

Që nga fundi i sezonit të kaluar, Barcelona ka përfunduar tre transferime falas, duke nënshkruar me Memphis Depayn, Sergio Agueron dhe Eric Garcian.

Për më tepër, pasi kontrata e argjentinasit skadoi më 30 qershor, gjashtë herë fituesi i Topit të Artë po zhvillon negociata me presidentin e klubit, Joan Laporta mbi rinovimin e tij, megjithatë ky i fundit nuk është në gjendje të bëjë përparim me këtë marrëveshje nëse fatura e pagave nuk ulet ndjeshëm.

Si rezultat, disa lojtarë do të largohen nga klubi këtë verë, me transferimin e Junior Firpo prej 13 milionë euro te Leeds United që do të konfirmohet në javët e ardhshme, gjë që do të kursejë përafërsisht tetë milionë euro në sezon.

 

 

Klubi gjithashtu ka shitur tashmë Konrad De La Fuente te Marseille ndërsa ish-shoku i tij i skuadrës Jeane Claire-Todibo i është bashkuar atij në Ligue 1 duke kaluar te Nice.

Matheus Fernandes gjithashtu ka parë që kontrata e tij të përfundojë në mënyrë dramatike. Mesfushori brazilian i cili u ble për dhjetë milionë euro dhe asnjëherë nuk u paraqit si lojtar i Barcelonës tani thuhet se po kërkon të padisë Barcelonën pasi mendon se kontrata e tij është ndërprerë padrejtësisht.

Sidoqoftë, sipas raportimeve të caktuara në Spanjë, klubi po kërkon të zvogëlojë faturën e pagave me një shumë të madhe prej 200 milionë euro, duke sugjeruar se ka disa yje që Barcelona po kërkon t’i largojë.

Samuel Umtiti, Philippe Coutinho dhe Miralem Pjanic, thuhet se do të shiten ose huazohen nga klubi në një përpjekje për të kursyer 64 milionë euro në pagesa bruto të pagës, megjithatë asnjë pretendent nuk ka hyrë për treshen deri më tani. /Telegrafi/

Më Shumë

Bashkohen për Prizrenin

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka marr mbështetje nga Lista Guxo, për zgjedhjet e tetorit. “Sot së bashku me deputetët...

Gjykimi ndaj deputetes Vrenezi dhe të tjerëve, prezantohet një e-mail i Haskukës dërguar Kurtit

 Janë propozuar prova të reja nga pala e dëmtuar në gjykimin ndaj Islam Thaqi, Jetmire Vrenezi, Egzonë Morina-Thaqi, Arian Taraku, Isë Bislimaj dhe Shqipëron...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Policia e Kosovës dje rreth orës 23:40 në Prizren ka arrestuar personin me inicialet B.K., pasi i njëjti ishte në listën e personave të...

Vdes një person në Prizren, u rrotullua me traktor në mal

Një person ka vdekur si pasojë e lëndimeve të marra pasi është rrotulluar me traktorin e tij në një vend malor. Rasti ka ndodhur mesditën...

COVID-19: Dhjetë të vdekur dhe 173 raste të reja

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka njoftuar se nga 5.798 testime, 173 qytetarë kanë rezultuar...

Kosova në përgatitje të pasaportës digjitale COVID-19

Republika e Kosovës i njeh certifikatat digjitale COVID -19 e shteteve të miratuara nga Komisioni Evropian, por vetë ende nuk është pjesë e sistemit...

Nga 1 tetori arsimi i lartë publik pa pagesë – Kurti: Përfitues edhe studentët e vendeve të rajonit

Kryeministri i vendit Albin Kurti ka bërë të ditur se nga 1 tetori i këtij viti të gjithë ata që duan në studiojnë në...

Kosova ngjitet për gjashtë pozita më lartë në renditjen e FIFA-s

Shtëpia më e madhe e futbollit, FIFA, ka publikuar  listën e renditjes së re të Kombëtarëve. Kosova e cila ka qenë më herët në vendin...

Në spitalin e Prizrenit bie numri i pacientëve me Covid-19

Po vazhdon të bie numri i të spitalizuarve me COVID-19, në kuadër të klinikave COVID-19 të QKUK dhe spitaleve të përgjithshme. Sipas raportit të publikuar...

Dy persona në Prizren rrahin një tjetër

Dy persona në Prizren, të mërkurën rreth orës 16:10, kanë rrahur një tjetër pas një mosmarrëveshjeje të mëhershme, raporton PrizrenPress Siç bëhet e ditur nga...

Klopp e do Lewandowskin në Liverpool

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, dëshiron të ribashkohet me Robert Lewandowskin në Anfield. Klopp synon ta bëjë sulmuesin e Bayern Munich, Robert Lewandowski, blerjen kryesore...

Orët e humbura do të kompensohen

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci për lirimin nga pagesa për vijimin e mësimit në arsimin e lartë, tha se kjo...

Suharekë: I dehuri detyron gruan dhe fëmijët të dalin nga shtëpia

Mbrëmë në Suharekë është arrestuar i dyshuari mashkull, i cili në gjendje të dehur kishte kanosur verbalisht dhe detyruar që të dilnin nga shtëpia...

19 të vdekur dhe 279 raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19 raste të vdekjes dhe 279  raste të reja me koronavirus.  Lajmin e ka bërë të ditur Ministria...

Zidane mund të kthehet në Francë

Zinedine Zidane vazhdon të mbetet pa skuadër. Ish-trajneri i Real Madridit është përfolur se mund të marrë drejtimin e skuadrave të njohura evropiane, por...

Totaj zotohet për përmirësimin e shërbimeve publike: Prizreni u keqqeveris nga VV-ja

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e PDK-së, Shaqir Totaj, tha për Ekonomia Online se kanë punuar në një program përmbajtjesor...

Lajmet e Fundit