30.8 C
Prizren
E hënë, 17 Qershor, 2024

Libri i bërë nga lëkura e njeriut

Libri nga lekura e njeriutNë depot e universitetit amerikan të Harvardit është zbuluar një libër, për kopertinën e të cilit është përdorur lëkura e njeriut. Studiuesit kanë arritur në një rezultat të tillë pas një sërë analizash së kryera. Libri me titull “Fati i Shpirtit” (Des Destinees de l`ame) është shkruajtur nga Arsene Houssaye në shekullin 19.

Në universitetin amerikan pohojnë se në testet e kryera për këtë libër të veçantë janë përdorur pjesë të imta nga kopertina e tij. Gjithashtu, një tjetër fakt i rëndësishëm është një fjali e shkruajtur në brendësi të librit ku thuhet se: “Një libër për shpirtin e njeriut, meriton një lëkurë njeriu”.

“Po të shikosh më vëmëndje, në kopertinën e librit vihen re poret e lëkurës së njeriut”, thotë mjeku Ludovic Bouland. Sipas Bouland, për kopertinën e librit është përdorur lëkura e një gruaje me probleme mendore, e cila kishte ndërruar jetë si pasojë e një infarkti. Lëkura e përdorur është marrë nga pjesa e shpinës së gruas.

Libri është bërë pjesë e arkivës së universitetit prestigjoz në fillimin e viteve 1930. Universiteti i Havardit ka deklaruar se nuk ka në përbërjen e tij libra të së njëjtës natyre dhe dy raste të tjera në të cilat dyshoheshin se ishte përdorur lëkura e njeriut nuk kanë rezultuar pozitive. Megjithatë, përdorimi i lëkurës së njeriut në kopertinat e librave nuk ka qënë shumë e rrallë në shekullin e 19.

Më Shumë

Një muaj pas humbjes nga Usyk – Tyson Fury shihet shumë i dehur, goditi shtyllën me kokë posa doli nga lokali

Një muaj pasi humbi nga Oleksandr Usyk në luftën për kampionin absolut të botës në peshat e rënda, Tyson Fury u desh të nxirrej...

Policia shqipton mbi 600 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 648 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Lajmet e Fundit