13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Maturantët e Malishevës të aksidentuar në Fushë- Arrëz, kërkojnë trajtim nga Shqipëria

maturantet e malisheves ne fushe arrezKomisioni Parlamentarë për të Drejtat e Njeriut, ka shqyrtuar kërkesën e maturantëve të Gjimnazit “Hamdi Berisha” të Komunës së Malishevës për trajtimin e të aksidentuarëve në Fushë-Arrëz të Shqipërisë në vitin 2004.

Përfaqësuesit e familjeve të të lënduarëve, Bajram Thaçi, Sami Mazreku dhe Astrit Paqrizi, iu janë drejtuar institucioneve më të larta të vendit, duke kërkuar që 34 të lënduarëve në këtë aksident t’iu ofrohet zgjidhja në mënyrë të drejtë.

Aksidenti tragjik i maturantëve të Malishevës, ka ndodhur në Fushë- Arrëz të Shqipërisë më datën 14.10.2004. Nga ky aksident tragjikisht kanë humbër jetën 15 maturantë, ndërsa 34 prej tyre patën pësuar lëndime të rënda trupore.

Ky aksident, i cili u përjetua me dhembje nga mbarë kombi shqipëtar, tash e dhjetë vite nuk është trajtuar nga Byroja e Sigurimeve e shtetit Shqipëtar.
Përkrahje të fuqishme për familjarët e maturantëve nga Malisheva,iu dha anëtari i Kryesisë së LDK-së, njëherësh edhe deputeti i Kuvendit të Kosovës, Salih Morina, së bashku me anëtarët e tjerë të Komisionit për të drejtat e njeriut, barazi gjinore dhe peticione./PrizrenPress.com/

 

Më Shumë

Jennifer Lopez thotë këto fjalë për Ben Affleck, mes aludimeve për ndarje!

Mes spekulimeve të shumta për statusin e martesës së Ben Affleck dhe Jennifer Lopez, kjo e fundit ka dhënë një intervistë në Jimmy Kimmel...

‘Jam mbrojtë nga kufomat e vrara, s’më vjen turp me tregu’ – Nijazi Kryeziu flet për masakrën e Dubravës

Janë bërë 25 vjet nga masakra e burgut të Dubravës. Në këtë masakër forcat paramilitare serbe kanë vrarë 160 të burgosur shqiptarë dhe kanë...

Lajmet e Fundit