25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

Mjekët nga Turqia do t’i operojnë 16 fëmijë me probleme me zemër

Mjekët nga Turqia do t’i kryejnë 16 operacione tek fëmijët me probleme në zemër në Kosovë.

Po ashtu gjatë javës do të realizohen edhe 30 intervenime të tjera kardiologjike, përfshirë koronarografi dhe stentime dhe raste elektrofiziologjike.

Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia, me këtë rast ka shprehur falënderim për shtetin turk pë dnihmën që po i jep shëndetësisë kosovare.

“Ministria e Shëndetësisë është e përkushtuar për avancim të shërbimeve shëndetësore, andaj përkrahja dhe mbështetja e ekspertëve është e mirëseardhur”, tha Vitia.

Ndërkaq ambasadori turk Tunç Angili, tha që ndihet i nderuar që është pjesë e këtij organizimi.

Në emër të ekipit të ekspertëve foli Prof.dr. Alper Guzeltas, i cili fillimisht tha se ndjehet i nderuar që është udhëheqës i ekipit dhe që ka mundësi të kontribuoj për fëmijët e Kosovës.

Ekipi i mjekëve po qëndron në Kosovë në bashkëpunim dhe mbështetje të organizatës Muntada Aid, Kabir Miah, kurse koordinimin punës e ka bërë dr. Ramush Bejiqi.

Ministri Murati sqaron se kush duhet të aplikojë për subvencionim të rrymës

Ministri i Financave Hekuran Murati ka bërë të ditur se deri më tani, janë mbi 45 mijë familje që kanë aplikuar për subvencionim të...

Milan Radojçiq lirohet nga paraburgimi, i ndalohet ardhja në Kosovë

Gjykata e Lartë në Beograd ka liruar nga paraburgimi Milan Radiçiçin, i dyshuari kryesor për vrasjen e rreshterit Afrim Bunjaku më 24 shtator në...

Lajmet e Fundit