9.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Mungon dëshmitari dështon gjykimi ndaj ish-rektorit të Universitetit Publik të Prizrenit Ramë Vataj

Pranë, Departamentit të Përgjithshëm të Gjykatës Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet shqyrtimi kryesor ndaj ish-rektorit Ramë Vataj, i cili po gjykohet për veprën penale “Cenimi i të drejtave të punësimit dhe papunësisë”, raporton Drejtësia Sot.

Ish-rektori i Universitetit Publik të Prizrenit, Vataj, po akuzohet se duke vepruar në cilësi të rektorit, ia mohon apo kufizon personave tjerë të drejtën në punësim në kushte të njëjta.

Drejtësia Sot, njofton se shkak për mosmbajtjen e këtij gjykimi ishte mungesa e dëshmitarit A.S, ku i njëjti përmes parashtresës ka njoftuar gjykatën se nuk mundë të paraqitet në seancën e sotme, me arsyetimin se është i angazhuar në Konsullatën e Republikës së Kosovës në Tiranë.

Ndryshe, seancën e sotme prezantuan prokurori i shtetit Shahadin Destani, i akuzuari Vataj me mbrojtësin e tij avokatin Labinot Vata  si dhe i dëmtuari Vehbi Miftari.

Në këto rrethana, gjyqtari, Fatmir Krasniqi në mungesë të kushteve ligjore për vazhdim të shqyrtimit gjyqësor, vendosi që seanca e radhës të mbahet më 22 tetor 2021, me fillim nga ora 09:30.

Drejtësia Sot

Më Shumë

24 vjetori i fillimit të bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë

Sot shënohet 24-vjetori i fillimit të sulmeve të NATO-s ndaj caqeve ushtarake policore serbe. 24 vjet më parë NATO ndërhyri për të ndaluar gjenocidin...

Peja vazhdon me fitore, triumfon kundër Bashkimit

Peja ka shënuar fitoren e shtatë radhazi në elitë, duke mundur kësaj radhe, Bashkimin me rezultat 95:79 (33:14, 14:25, 25:25, 23:15), sfidë kjo e...

Lajmet e Fundit