13.8 C
Prizren
E enjte, 1 Qershor, 2023

Në katër vjetorin e vdekjes së Demaçit, përurohet libri “Gjarpinjtë e gjakut”

Me rastin e shënimit të përvjetorit të vdekjes së veprimtarit Adem Demaçi, është përuruar libri “Libri i burgosur-gjarpinjtë e gjakut”, i autorit Selatin Novosella, në Shoqatën e të burgosurve politikë në Prishtinë.

Autori, Novosella tha se ky libër ka grumbullime të 36 recensioneve për Adem Demaçin dhe se ka zgjatur prej vitit 1994.

“Këtë libër nuk e kam shkruar dhe përgatitur për një vit, dy, apo tri, por kjo ka zgjat që nga viti 1994. Gjatë hulumtimeve, çdo shkrim që ka pasur të bëjë me gjarpërinjtë e gjakut e kam ndarë anash në një dosje të veçantë dhe për kënaqësinë time sot i kemi 36 recensione. Jam i sigurt, shumë i sigurt se ky libër, të grumbulluar me një vend ku përmenden disa emra, një prej recensioneve më të arritura është i mikut tonë, i cili padrejtësisht sot me shokët e tij, liderët e luftës dhe të paqes, (po mbahen në Hagë), është recensioni i Jakup Krasniqit”, tha ai.

Fjalë të mëdha për jetën dhe veprën e Adem Demaçit, shprehu edhe redaktori i librit, Begzat Baliu.

“Prej gjashtë dekadash, romani dhe autori i tij, Adem Demaçi, gjysmën e kësaj kohe e kanë bërë në ilegalitet, në burgje. Sikur mos të mjaftonte kjo, të ndërlidhur me autorin dhe veprën, një fat të tillë për shumë vjet e patën edhe përkrahësit politikë të autorit, si dhe lexuesit e perceptuesit e veprës së tij”, tha ai.

Ndërsa, lektori i librit, Adem Nimani, tha se çdo recension dhe shkrim për veprën e Adem Demaçit janë bartur në mënyrë besnike në librin e Novosellës.

“Edhe recensionet dhe çdo shkrim tjetër janë bartur në mënyrë besnike në librin që e kemi përpara. Në bashkëpunim i bëjmë të gjitha, kjo dëshmon librin që do të kenë studentët më shumë se ju”, shtoi ai.

Në katër vjetorin e vdekjes së veprimtarit Demaçi, Shoqata e të Burgosurve Politikë vendosën kurora lulesh tek gurthemeli i shtatores së tij në kryeqytet.KP

Më Shumë

Malli pa afat në markete në fund u faturohet punëtorëve

Arkëtarët e marketeve në Kosovë, shpeshherë dënohen me pagë nga punëdhënësi, për shkak se në rafte u gjendet mall pa afat. Këtë e konfirmon...

Zgjedhjet në Turqi, Erdogan drejt fitores

Në Turqi është duke përfunduar numërimi i votave në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale ku u ballafaquan presidenti i tanishëm, Recep Tayyip Erdogan dhe kandidati...

Lajmet e Fundit