12.8 C
Prizren
E hënë, 27 Mars, 2023

Në Prizren vihet gurëthemeli i shtatores së Skënderbeut

Sot me rastin e 28 nëntorit-Ditës së Flamurit në Prizren u bë vendosja e gurëthemelit të shtatores së heroit Gjergj Kastrioti-Skënderbeu.

Projekti ka kushtuar 70 mijë euro dhe do të jetë i gatshëm në muajin mars të vitit të ardhshëm.

Në ceremoninë solemne të vendosjes së këtij gurthemeli morën pjesë një numër i madh qytetarësh të Prizrenit, të prirë nga kryetari i Komunës Mytaher Haskukaj.

Ai me këtë rast tha se ky aktivitet bëhet së bashku me Trojet e Arbrit dhe se janë dakorduar që vendi ku do të vendoset shtatorja e Gjergj Kastriot-Skënderbeut të marrë emrin e kryetrimit të madh shqiptar, raporton Kosovapress përcjellë Klan Kosova.

Kryetari i Shoqatës së Intelektualëve gjithshqiptar Ndue Oroshi vendosjen e gurthemelit për heroin më të madh shqiptar të të gjitha kohërave, e ka quajtur një ditë të madhe për Prizrenin, teksa bëri të ditur se financimi i projektit do të bëhet nga Qendra Trojet e Arbrit.

Më Shumë

Arrestohet dhe dërgohet në burg një person i kërkuar në Prizren

Policia e Prizrenit ka arrestuar një person të kërkuar nga gjykata. I arrestuari është dërguar në burg. Rr. Sylejman Rrotlla, Prizren 22.03.2023 – 14:40. Në bazë...

Kurti: Tekst më të mirë të marrëveshjes nuk ka qenë e mundur të mbërrijmë

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka nisur raportimin e tij në Kuvendin e Kosovës rreth takimit të Ohrit më 18 mars. Kurti ka folur rreth...

Lajmet e Fundit