17.8 C
Prizren
E premte, 30 Shtator, 2022

Një është pak, hekurudhës për Durrës i duhen 2 trase

Hekurudha në mes të Durrësit e Prishtinës ishte kryemarrëveshja e mbledhjes së fundit në mes të qeverisë së Kosovës e asaj së Shqipërisë.

Por, ajo për të cilën aktualisht po bëhet studimi i fizibilitetit, është se po kërkohet të bëhet me dy trase, e jo vetëm një, siç është plani aktual. Kjo për ta bërë atë më funksionale.

Pos Kosovës, transportit me tren elektrik nga Shqipëria, pritet t`ia shohë hairin krejt Ballkani, teksa po thuhet se dobia e zgjerimit me një trase shtesë pritet të jetë më e madhe se harxhimet për të.

Ideja e dy linjave po u pëlqen edhe përfaqësuesve të Odës së Turizmit, që presin rritje të eksplorimit të asaj ane.

Për kërkesën e saj, Dhoma e Tregtisë e njoftoi në një takim edhe ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, teksa u tha se pritet hartimi i versionit final për të parë nëse kjo mund të zbatohet.

Më Shumë

KEDS-i: Lahuni nga dy veta, kurseni rrymën

Zëdhënësi i KEDS-it, Viktor Buzhala,ka folur rreth situatës së krizës energjetike duke dhënë një propozim për të kursyer energjinë elektrike në kohë krize. Për të kursyer energjinë, Buzhala thotë...

Temperaturat sot shënojnë ngritje, maksimalja 25 gradë celsius

Për sot parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku gjatë orëve të mëngjesit pritet të ketë reshje lokale shiu, kryesisht në zonën...

Lajmet e Fundit