-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Numër i madh i të vdekurve nga COVID-19 në Kinë – bie në sy shifra që tregon numrin e tyre që nga fillimi i dhjetorit

Afro 60,000 njerëz kanë vdekur nga Covid-19 në Kinë që kur vendi braktisi papritmas politikën e tij “zero-Covid” në fillim të dhjetorit.

Kështu, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, ka thënë një zyrtar mjekësor nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit (NHC) në një konferencë për shtyp në Pekin.

Jiao Yahui, kreu i departamentit të çështjeve mjekësore të NHC-së, tha se Kina regjistroi 59,938 vdekje të lidhura me Covid-19 midis 8 dhjetorit dhe 12 janarit.

Nga këto vdekje, 5,503 erdhën nga “dështimi i frymëmarrjes” i shkaktuar nga infeksionet e Covid-19 dhe 54,435 ishin njerëz të infektuar me Covid-19 si dhe me sëmundje, si kanceri dhe sëmundjet kardiovaskulare.

Kina ka llogaritur më parë vetëm ata pacientë me Covid-19 “që u dorëzuan nga dështimi i frymëmarrjes” si të vdekur nga Covid-19.

Në muajin pas 8 dhjetorit, Kina raportoi vetëm 37 vdekje nga rastet lokale me Covid-19, sipas shifrave të publikuara në faqen e internetit të Qendrës Kineze për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) – edhe pse shpërthimi ka mposhtur spitalet dhe krematoriumet mes rritjeve të dukshme të rasteve në disa qytete.

Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Kinën për “nën-vlerësim” të ashpërsisë së shpërthimit aktual, ndërsa zyrtarët e lartë globalë të shëndetësisë i kanë kërkuar gjithashtu Pekinit të ndajë më shumë të dhëna në lidhje me përhapjen shpërthyese të Covid-19 në Kinë. /Telegrafi/

Më Shumë

Enca shfaqet provokuese në pozat në bikini

v Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Enca arrin që të tërheqë vëmendje në mënyra të ndryshme. Ajo vazhdimisht është e komentuar për postimet në rrjetet sociale...

Latifi takon shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë: Rahoveci ka potencial për investime

Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, ka pritur në takim shefin e Zyrës Ndërlidhëse të Sllovakisë në Prishtinë, Rastislav Kostilnik. Latifi ka falënderuar për...

Lajmet e Fundit