13.8 C
Prizren
E martë, 28 Maj, 2024

Nxënësit e Prizrenit pjesë e jurisë së Akademisë Evropiane të Filmit

Nxenesit e Prizrenit ne Akademine Evropiane te FilmitPër herë të parë në Kosovë, 77 të rinj nga tri shkolla të mesme të Prizrenit bëhen pjesë e Akademisë Evropiane të Filmit përmes Çmimit të Jurisë së Re. Për organizimin e edicionit të tretë të kësaj gare Evropiane edhe në Kosovë u punua me muaj të tërë, pasi që shfaqjet e filmave, diskutimet dhe punëtoritë si dhe ceremonia e ndarjes së shpërblimeve duhej të zhvillohej në mënyrë të sinkronizuar në 17 qytete anembanë Evropës, njoftojnë përfaqësuesit e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër “DOKUFEST”.

Nxënësit e Shkollave të Mesme të Ulëta “Emin Duraku”, “Motrat Qiriazi” dhe Gjimnazi “Loyola” shërbyen si juri e re e Akademisë Evropiane të Filmit. Në program u shfaqën 3 filma të nominuar nga juria profesionale e Akademisë të cilat u vlerësuan nga 1,000 nxënës të shteteve pjesëmarrëse. Filmat “THE CONTEST” në regji të Martin Miehe-Renard nga Danimarka, “REGRET!” në regji të Dave Schram nga Holanda si dhe “WINDSTORM” në regji të Katja von Garnier nga Gjermania u shfaqën me 4 maj në kinemanë e qytetit “DokuKino” në Prizren, raporton KultPlus.

Në Erfurt të Gjermanisë, ku edhe ndodheshin të tre regjisorët e filmave të nominuar, pritnin pyetjet e përzgjedhura nga çdo qytet pjesëmarrës. Për ti ndihmuar nxënësit, 3 regjisorë kosovarë e kaluan tërë ditën së bashku me ta. Pas shfaqjes së çdo filmi u organizuan edhe diskutime me nxënës, për t’i ndihmuar ata në formulimin e pyetjes që do të dërgohej në Gjermani për secilin nga regjisorët e tre filmave, sqaron përmes një komunikate zyrtarja për marrëdhënie me publikun në “DokuFest”, Nita Deda.

Pas shfaqjes së filmave, juria e Prizrenit votoi për filmin më të mirë në lidhjen e drejtpërdrejt me qendrën në Erfurt të Gjermanisë, ku Rita Bekqeli dhe Rrigon Grapci kumtuan rezultatet e votimit të jurisë në Prizren.

Ashtu si Prizreni, edhe 16 qytete të tjera në Evropë i komunikuan rezultatet e votave të tyre, gjë që u mundësoi secilit pjesëmarrës të i shoh bashkëmoshatarët e tyre nga vendet e ndryshme të Evropë.

Pas numërimit të votave nga 17 qytetet, Akademia Evropiane e Filmit shpalli filmin gjerman REGRET! nga Dave Schram si fitues të “Young Audience Award” për vitin 2014.

Më Shumë

Plagosje dhe rrahje mes dy familjeve në Gjonaj të Prizrenit

Një konflikt mes dy familjeve ka përfunduar me rrahje dhe plagosje sot në fshatin Gjonaj të Prizrenit, raporton ekskluzivisht Gazeta Sinjali. Incidenti eskaloi nga një...

Martohet vajza e Eminemit – momenti special i vallëzimit babë e bijë

Hailie Jade, vajza e Eminem dhe ish-gruas së tij, Kim Scott është martuar këtë fundjavë. Ceremonia u mbajt në Greencrest Manor në Battle Creek,...

Lajmet e Fundit