14.8 C
Prizren
E martë, 30 Maj, 2023

Pacolli: Nuk jemi të interesuar të jemi pjesë e asnjë qeverie

Aleanca Kosova e Re, e Behgjet Pacollit nuk do të jetë pjesë e Qeverisë së re, e cila pritet të formohet nga Lidhja Demokratike e Kosovës. Pjesë e së cilës pritet të jetën edhe AAK, Nisma dhe subjektet politike të komuniteteve pakicë.

Por, pjesë e kësaj qeverie nuk do të jetë AKR-ja. Kështu ka thënë për lajmi.net, kreu i kësaj partie, Behgjet Pacolli.

Ai ka thënë se nuk janë të interesuar të jenë pjesë e asnjë qeverie.

“Po e vërtetë, nuk jemi të interesuar të jemi pjesë e asnjë qeverie”, ka thënë shkurt Pacolli për Lajmi.net.

Ndryshe, Lidhja Demokratike e Kosovës është shprehur e gatshme për formimin e Qeverisë së re. Madje presidenti Hashim Thaçi edhe zyrtarisht i ka kërkuar Mustafës emrin e mandatarit për formimin e Qeverisë. LDK ka marrë vendim që Avdullah Hoti të jetë kandidat i kësaj partie për kryeministër.

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa, ka deklaruar se ai pret që, mbase javën e ardhshme, koalicioni mund të jetë gati dhe të kërkojë votat e miratimit në Kuvendin e Kosovës.

Për miratimin e qeverisë në kuvend kërkohen të paktën 61 vota për, të deputetëve.

LDK-ja ka 28 deputetë. Por, 4 prej tyre, edhe sipas deklaratave të vetë zyrtarëve të LDK-së, mbeten në pikëpyetje nëse do ta mbështesin qeverinë e re, ku bën pjesë edhe kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani.

AAK-ja ka 13 deputetë, Lista Serbe 10, Nisma Socialdemokrate 4 dhe Aleanca Kosova e Re 2 deputetë.

Kujtojmë se LDK-ja inicioi mocion mosbesimi kundër Qeverisë së drejtuar nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV), 44 ditë pas bashkëqeverisjes me të.

Më Shumë

Efi: Dasma e Luizit dhe Kiarës, e nxituar!

Efi Dhedhes, që gjatë qëndrimit në shtëpinë e “Big Brother VIP” u miqësua me Kiara Titon dhe Luiz Ejllin, tregon mëndimin e saj për...

Von Cramon – Abrashit: Kam ngrënë shumë qepabë në Prizren

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Europian tha se eksponentët e pushtetit në Kosovë nuk duhet ta sulmojnë atë për komunikimin e djeshëm me policët...

Lajmet e Fundit