31.8 C
Prizren
E enjte, 8 Korrik, 2021

PDK-ja kritikon qeverisjen në Prizren për mungesën e bibliotekës

Rinia e Partisë Demokratike të Kosovës, gjatë së mërkurës në Prizren ka kritikuar qeverisjen aktuale pasi që ka dështuar projekti i bibliotekës në këtë komunë.

Ata në një konferencë për medie kanë thënë se qeverisja e VV-së është duke i lënë anaash projektet që kanë ndikim kolateral në të ardhmen e vendit.

Komunikata e plotë:

Rinia e Partisë Demokratike të Kosovës, është shumë e preukopuar dhe e shqetësuar për mungesën e bibliotekës në Prizren, një qytet Universitar pa bibliotekë, është fakt i papranueshëm. Ky projekt i filluar në kohën e qeverisjes së PDK-së, nuk është realizuar, është anashkaluar dhe nuk është vënë në prioritete asnjëherë, përveç se gjatë fushatës elektorale nga Vetëvendosja.

Ne, përfaqësuesit e Forumit Rinor të Partisë Demokratike të Kosovës, jemi duke ngritur zërin sot, për të mos u ndalur çdo ditë, deri kur ky objekt, pra biblioteka e qytetit të Prizrenit, do të jetë i përfunduar dhe i gatshëm për shfrytëzim nga të gjithë të rinjët e qytetit, studentët e Universitetit të Prizrenit dhe qytetarët që e duan leximin.

Prizreni është qytet i kulturës dhe qytet Universitar, mungesa e bibliotekës në qytetin tonë, është turp për imazhin e qytetit, fatkeqësi për rininë dhe e dhimbshme për dashamirët e librit dhe leximit.

Ne, si Forum Rinor i PDK-së, do të jemi zë i pashterrshëm i nevojave të rinisë së qytetit. Biblioteka është nevojë esenciale, të cilën kërkojmë të realizohet sa më shpejtë, duke qenë se është projekt i cili ka filluar 5 vite më parë. Rinia e Prizrenit nuk është e asnjë partie politike.

Biblioteka nuk është kauzë dhe projekt i luftrave politike. Është projekt që i duhet rinisë, ku rinia e shkolluar është pjesa më e rëndësishme për një shoqëri të emancipuar dhe të zhvilluar.

Qeverisja e Lëvizjes Vetvendosje, është duke lënë anash projekte të cilat kanë ndikim kolateral në të ardhmen e vendit tonë. Keqmenaxhimi i projekteve të rëndësishme, ose thënë më mirë, mos menaxhimi i tyre, po na e ul kualitetin e jetës sonë studentore dhe jetës sonë në përgjithësi, si qytetarë të Prizrenit dhe si e ardhmja e këtij qyteti.

Projekti i bibliotekës ka filluar në vitin 2016 nga qeverisja lokale e PDK-së, është premtuar se do të përfundohet nga VV-ja gjatë fushatës elektorale, ndërsa sot pas 4 vitesh ne akoma nuk kemi ku të lexojmë dhe të mësojmë.

Ne, Rinia Demokratike e Kosovës, zotohemi se do të punojmë fuqishëm që ky projekt të përfundoi dhe të realizohet sa më shpejtë, do të jemi zëri i të rinjëve që kanë kërkesë esenciale për nevojat e tyre studentore dhe për lexim rekreativ, përfundimin e projektit të bibliotekës së qytetit.

Këtë projekt në mos deri në fund të mandatit të qeverisjes së VV-së që gjithsesi e dimë se nuk do mbaroi, në mandatin e ardhshëm pas zgjedhjeve të tetorit, do ta shtyejmë përpara me PDK-në në pushtet, ata që dhe e kanë nisur këtë projekt të rëndësishëm për ne, për qytetarët dhe për imazhin e përgjithshëm të qytetit tonë.

Mos pyesni pse rinia nuk lexon, por pyesni pse qeverisja lokale e VV-së në Prizren, nuk po i’a mundëson e nuk po i’a krijon kushtet e leximit dhe mësimit rinisë së qytetit tonë!

Më Shumë

Mësimdhënësit nga Kosova ia mësyjnë Durrësit për pushime

Dhjetëra mësimdhënës nga Kosova ia kanë mësyrë Durrësit për pushime. Në pushime me ta kanë shkuar edhe udhëheqësit e Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës...

Aksident në Malishevë, tre persona të lënduar – dy në gjendje të rëndë

Tre persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti në fshatin Drenoc të Malishevës. Dy prej tyre janë në gjendje të rëndë dhe janë dërguar...

Memli Krasniqi zgjedhet kryetar i PDK’së

Memli Krasniqi është zgjedhur sot Kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, me votim të hapur. Ai ka qenë kandidati i vetëm për këtë pozitë. Krasniqi...

PSG-ja dhe City fillojnë garën për transferimin e Messit

Nga njëra anë dëshira për të rinovuar me Barcelonën, nga ana tjetër interesimi i klubeve më prestigjioze evropiane, të cilat qëndrojnë në dritare, duke...

PDK-ja kandidon Isni Kilajn për kryetar të Malishevës

Isni Kilaj do të jetë kandidat për kryetar të komunës së Malishevës nga radhët e PDK-së. Lajmin për Indeksonline e ka konfirmuar vetë Kilaj. “E kam...

Noli i tha Zonjës Wilson: Zonjë, Shqiptarët më kanë porositur që t’ ju lutem që të kujtoni Shqipërinë, një vënt aq i varfër, pa...

Kur presidenti Wilsoni takoi Nolin, nuk mund të thuhet se presidenti amerikan ishte pa njohuri për Shqipërinë. Gjatë mandatit të parë të Wilsonit si...

I ofroi 10 euro ryshfet zyrtarit policor në Vërmicë, arrestohet shtetasi i Shqipërisë

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një shtetas të Shqipërisë në Vërmicë, pasi që i njëjti i kishte ofruar ryshfet një zyrtari...

Në Prizren mbahet turneu i parë ndërkombëtar i mundjes

Federata e Kosovës për Mundje së bashku me Klubin e Mundjes “Kolosi”, kanë organizuar në Prizren, turneun e parë ndërkombëtar “Dita e Kolosëve”. Mundësi më...

Gjonaj të Hasit:Gjuan me armë në dasmë, ndërhyn policia

Policia e Kosovës ka ndërhyrë në një aheng familjar në fshatin Gjonaj të Prizrenit, pasi i dyshuari A.T ka shtënë me armë zjarri. “Veprimet policore...

Prekëse: Zjarrfikësi e bart trupin e të bijës 7-vjeçare që u nxor nga rrënojat në ShBA

Një zjarrfikës e ka bartur trupin e vajzës së tij 7-vjeçe nga rrënojat e ndërtesës së shembur në Florida javën e kaluar. Ai kishte kërkuar...

Bale mbetet në Real

Gareth Bale nuk e ka në plan që të largohet nga Real Madridi në këtë verë. Anësori uellsian po rikthehet te “Los Blancos” pas një...

8 arsye pse nuk po e gjen dashurinë

8 arsye të mundshme pse nuk po e gjen dashurinë! Të gjithë e njohim shprehjen që thotë se “dashuria vjen atëherë kur nuk e pret”,...

Gruaja fitoi 100 mijë funte, një ditë pasi mundi kancerin: Ajo i detyrohet gjithçka një kafshe

Louise Tate fitoi 100 mijë përmes një karte gërvishtëse, të cilën e bleu duke pritur që burri i saj të linte punën. Ky është...

Kurti uron Krasniqin për zgjedhjen si kryetar i PDK-së: Punë të mbarë dhe i ofroj bashkëpunim

Kryeministri i vendit, njëherit edhe kryetari I LVV-së, Albin Kurti ka uruar Memli Krasniqin për pozitën e kryetarit të PDK-së. Kurti thotë se me këtë...

ShBA-ja dorëzon bazën Bagram te forcat afgan

Ushtria amerikane u dorëzoi bazën Bagram forcave afgane të sigurisë, pas gati 20 vjetësh. Baza, e ndërtuar nga sovjetikët, është struktura më e madhe ushtarake...

Suharekë, dështon gjykimi ndaj policit të akuzuar për keqtrajtim gjatë ushtrimit të detyrës zyrtare

Mungesa e të dëshmitarit Faton Beqiraj ka bërë që të dështoj shqyrtimi gjyqësor në rastin ku zyrtari policor, Xhafer Kabashi po akuzohet për keqtrajtim...

Lajmet e Fundit