32.8 C
Prizren
E shtunë, 20 Korrik, 2024

Përfaqësues të PDK-së bëjnë homazhe në Kompleksin Memorial në Korishë

Një delegacion i Partisë Demokratike të Kosovës i kryesuar nga nënkryetarja Vlora Çitaku, anëtari i Kryesisë Adri Nurellari, nënkryetari i Komunës së Prizrenit Kujtim Gashi, sot kanë bërë homazhe në Kompleksin Memorial në Korishë të Prizrenit për të nderuar viktimat e një prej ngjarjeve më të trishta të periudhës së luftës në Kosovë.

“24 vite më parë, në Korishë 77 civilë shqiptarë u vranë nga bombardimet e NATO-s, pasi kolona e refugjatëve, të cilët ishin nisur në drejtim të Shqipërisë, u përdor dhunshëm nga forcat serbe si mburojë”.

“Ky proces i montuar, shpërfaq edhe një tjetër aspekt të mizorisë gjenocidale të pushtuesit serb, në vazhdën e krimeve të shumta të kryera në vendin tonë. Kosova nuk do të ndalet së kërkuari drejtësi!”, ka njoftuar PDK-ja.

 

Më Shumë

Parcelimi, hapi i parë drejt funksionalizimit të Parkut të Biznesit në Prizren

Rreth 80 hektarë tokë, të destinuara për zhvillimin e bizneseve në komunën e Prizrenit, do të nisin parcelimin, për t`iu kthyer bizneseve. Kjo zonë...

Kurti: Me Turqinë jemi shtete aleate, shkëmbimet kalojnë 1 miliard euro

Kryeministri Albin Kurti, mori pjesë në ngjarjen e organizuar nga ambasada turke në Kosovë, me rastin e “Ditës së Demokracisë dhe Unitetit Kombëtar” të...

Lajmet e Fundit