12.7 C
Prizren
E diel, 24 Tetor, 2021

Përulem!

ERJONA RUSI

2 vjet më parë, Ana (emri jo i vërtetë) një vajzë vetëm 14 vjeçe tentoi të vrasë veten sepse nuk mundi të përballonte dot sharjet e ngacmimet e vazhdueshme të shoqërisë vetëm se është e varfër. Nëna e saj (që e njoh nga afër) mezi ja del ti ushqejë 2 fëmijët, pas shumë problemesh (dhunë, divorc) e natyrisht nuk ja lejon dot vetes luksin ti blejë vajzës një celular ndryshe nga shumë prej moshatarëve të saj. Dhe imagjinoni që pikërisht ai celulari i rëndomtë i adoleshentes që u bë shkaktari që të nisnin ngacmimet e shoqeve apo shokëve, për të vijuar më pas me talljet dhe sharjet e vazhdueshme se ajo vishet keq apo edhe kur ajo pranoi para klasës së prindërit e saj janë të divorcuar.

Mu desh përballja nga afër që të përjetoja jo vetëm traumën e kësaj familje por edhe 2 procese njëkohësisht. U ktheva pas në kohë e mu kujtua koha jonë e vështirë e fillimit të gjimnazit (viti 97) ku plumbat vërshonin në ajër e njerëzit vriteshin, e ku askush nuk e dinte çfarë është bullizmi. Por kjo nuk pengonte plot nga bashkëmoshatarët tanë të përdornin gati përditë fjalët: Lopë, majmun, bullicë, jevgë, derdimen, qorr etj. për sa e sa prej nesh, pa më përjashtuar dhe mua natyrisht.

 

Ndërkohë pyeta veten nëse vajza ime kishte mund të kishte bërë të njëjtën gjë me ndonjë shok apo shoqe, pa ditur që po përjeton një divorc të prindërve, një sëmundje të nënës a babait, vështirësi ekonomike apo çfarëdolloj problemi tjetër që do ta bënte atë të ndjehej e “helmuar” qoftë edhe nga një frazë e thënë me shaka. Qe pikërisht ai moment që më shkundi fort, e nisa të flas shumë më seriozisht me fëmijën tim për çdo gjë që ndodhte me shoqet e shokët e saj. Dhe më pas nisi një diskutim i gjatë me miq e të afërm.

Kur video e Lianës u publikua, u ndjeva shumë fajtore përballë saj, prindërve të saj apo çdo prindi tjetër që mund të ishte prekur. Ndërkohë qindra mesazhe kërcënuese, ofenduese, denigruese vërshuan ndaj meje personalisht. E kuptova mllefin (megjithëse jo formën e tij) dhe e pranova se ishte një gafë dhe padyshim faj por kurrësesi e qëllimshme për ta lënduar atë fëmijë.

Por pas gjithë atij sulmi, pyes veten: A shërbeu për diçka i gjithë ky linçim publik? Nëse shumë prej jush që jeni prindër, pas asaj videoje u ulët me fëmijët dhe ja treguat si një shembull të keq për ti thënë se edhe një shaka mund ti bëjë shokët e tyre të ndihen të lënduar, e jo më sharjet e ofendimet, unë më e para, përulem para jush.

Sepse do të ndjehem disi e ngushëlluar e do ta gëlltisja gjithë helmin që përjetova këto ditë prej kujtdo, madje edhe të atyre që s’kanë asnjë angazhim tjetër në jetë, përveçse të hapin Instagramin apo Facebookun për të pështyrë (virtualisht) ndaj jetës e mundit të dikujt tjetër. Do ta gëlltis pa bërë as edhe një pikë zë nëse “ky helm” do të shërbejë për të shpëtuar një tjetër vajzë apo djalë, që si Ana mund të ndjehen tani të humbur e të pashpresë.

Apo nëse do të shërbejë për të nxitur një debat të madh mbi pyetjen nëse ne jemi një shoqëri e dhunshme dhe bullizuese në tërësi dhe çfarë pasojash sjell. E madje jam gati të ofroj çdo hapësirë për ta bërë këtë, të vihem përballë çdokujt që do të debatojë me racionalitet e logjikë të shëndetshme.

Por nëse vërshuat me aq furi thjesht e vetëm për të treguar se sa “të ndyrë” u treguam ne me atë vajzë, më vjen keq por nuk keni bërë asgjë, as për Lianën, as për veten e as për fëmijët tuaj. Thjesht shtuat dozën e helmit që i lëshojmë përditë njëri tjetrit duke u bërë njësor “pis e llum” si ne.

Gjithësesi, pavarësisht helmit, unë s’kam ndërmend të ndalem. Do vazhdoj të flas apo bërtas sa herë të ketë dhunë, padrejtësi, vrasje siç kam bërë në gjithë këto vite, por me maturinë e një njeriu që s’duhet tja lejojë vetes të gabojë sërish para një fëmije. Dhe do ta bëj këtë sepse nuk mund të lejoj askënd të ma helmojë shpirtin përgjithnjë. Sepse nuk do pranoj kurrë të dorëzohem para linçimit apo gjuetisë së shtrigave, ngaqë beteja ime, do kisha dashur shumë të ishte edhe e juaja, është kundër fenomenit, e jo individëve, kushdo qofshin ata.

Më Shumë

Ronaldo kurrë s’do ta njollosë historinë duke iu bashkuar Barcelonës apo Manchester Cityt, thotë ish-bashkëlojtari i tij Fabio

Cristiano Ronaldo ka punuar zellshëm për ta fituar një reputacion si njëri prej më të mirëve i të gjitha kohëve dhe ai kurrë nuk...

Zyrtare: Angli-Shqipëri luhet pa praninë e tifozëve

UEFA ndëshkon Anglinë, ndeshja mes Shqipërisë do të luhet pa tifozë. Në finalen e “Euro 2020” kundër Italisë, Anglezët kanë pasur probleme me tifozët të...

Situatë e qetë te selia e Vetëvendosjes në Prizren

Situata është e qetë te selia e Vetëvendosjes në Prizren. Anëtarët e saj nuk pranuan prononcime, me arsyetimin se janë duke pranuar telefonata nga vëzhguesit...

Vërshimet bllokuan rrugët, çifti i ri shkon në dasmë hipur në tenxhere

Një çift indian ka shkuar në vendin ku do të mbahej dasma e tyre përmes një mjeti krejtësisht të pazakontë të udhëtimit – me...

Dënohet me vdekje infermieri i cili vrau 4 pacientë duke i injektuar ajër në vena

Një infermier në Texas, SHBA është shpallur sot fajtor për vrasjen e katër pacientëve që humbën jetën pasi u injektoi ajër pas operacioneve në...

Nuk kursehet, Ingrit Gjoni shpenzon mijëra euro për çantën luksoze (FOTO LAJM)

Këngëtarja e njohur, Ingrit Gjoni, gjithmonë është shfaqur para fansave të saj e kuruar në çdo detaj. Ajo i kushton shumë rëndësi pamjes së...

Georgina frymëzohet nga Nënë Tereza

Partnerja e CR7, Georgina Rodriguez, njihet si njëra nga modelet më seksi. Bukuroshja publikon foto të ndryshme në llogarinë e saj në Instagram, duke na...

Rahoveci në balotazh, Latifi i AAK-së dhe Korenica i LVV-së në garë për të parin e komunës

Komuna e Rahovecit po ashtu do të ketë edhe një raund tjetër në zgjedhjet lokale 2021. Në raundin e dytë, në këtë komunë do të...

Në spitalin e Prizrenit nuk ka asnjë pacientë me COVID-19

Spitali i Përgjithshëm i Prizrenit, nuk ka në trajtim asnjë pacientë me COVID-19, sikurse edhe në Spitalin e Pejës dhe Vushtrrisë, ndërkaq në spitalet...

Kur Balzaku… do të bëhej deputet!

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e 19 marsit 1848, në faqen n°3, letrën e Honoré de Balzac në lidhje...

60,000 mijë aplikime për shtesat për fëmijë

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar se deri më tani janë bërë 60,000 mijë aplikime për shtesat për fëmijë. Aplikimi është hapur nga...

Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur

Ballina Lajme Emisione Video Lajme Skema Programore Sport NA NDIQNI NË: Maskat mbesin akoma obligative për t’u mbajtur  2 hours më...

Aksident trafiku me lëndime të rënda në Rahovec

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndodhur një aksident në mes të një veture dhe një çiklisti në fshatin Xërx të Rahovecit. Si pasojë...

Konfirmohen testet finale për anti-drogë ndaj Wilderit dhe Furyt

Tyson Fury dhe Deontay Wilder kanë kaluar të dy testet e fundit të drogës pas përplasjes së tyre të tretë dhe të fundit në...

Festa Çoçaj e ndez rrjetin me pozat në fustan duke theksuar të pasmet

Blogerja e njohur shqiptare dallohet për linjat e saj trupore që shpesh e quajnë edhe modele. Bëhet fjalë për moderatoren, Festa Çoçaj, e cila në...

Poeti kombëtar

Fjala e mbajtur në Shkodër me rastin e promovimit të veprave të Gjergj Fishtës, në shënim të 150-vjetorit të lindjes së tij. Nga: Sabri Hamiti Të...

Lajmet e Fundit