17.8 C
Prizren
E martë, 3 Tetor, 2023

Pranimi i Finlandës dhe Suedisë në NATO brenda javësh, thotë Kanadaja

Kanadaja shpreson për një proces të shpejtë pranimi në NATO për Finlandën dhe Suedinë, pasi Finlanda edhe formalisht aplikoi për anëtarësim në aleancën veri-atlantike.

Kjo u tha nga Ministrja e Jashtme e Kanadasë, Melanie Joly.

“Shpresoj se kjo mund të bëhet brenda javësh”, u tha ajo gazetarëve teksa mbërriti për ditën e dytë të bisedimeve me homologët e saj të NATO-s në Berlin.

Superliga rikthehet me disa duele interesante

Skuadrat elitare të vendit tonë, rikthehet këtë mesjave me ndeshjet e javës së shtatë. Kjo xhiro nis sot pasdite me dy duelet Fushë Kosova-Ballkani, Gjilani-Liria...

79 vjet nga vdekja e Petro Poga, një nga figurat e rëndësishme të Rilindjes Kombëtare Shqiptare

Përkujtojmë sot më 27 shtator 1944 ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare...

Lirikë stine

Lajmet e Fundit