0.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Presidenti i Gjermanisë Frank Walter Steinmeier takohet me nxënësit dhe mësimdhënësit e Asociacionin “Loyola-Gymnasium”

Në kuadër të udhëtimit të tij në Ballkan në fund të nëntorit dhe fillim të dhjetorit 2022, Presidenti i Republikës Federale të Gjermanisë, Frank Walter Steinmeier, ndër të tjera vizitoi shkollën e mesme “Sami Frashëri” në Tiranë, Shqipëri.

Gjatë vizitës, Presidenti dëshiroi të takohet me dy nxënës nga secili prej vendeve të mëposhtme: Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi dhe Maqedonia e Veriut. Nxënësit pjesëmarrës përgatitën prezantime në një punëtori me temë “Qyteti im, si duhet të jetë në të ardhmen”.

Alma Ademaj (11a) dhe Dion Gurgule (12b) përfaqësonin Asociation “Loyola-Gymnasium” nga Prizreni, në funksionet e tyre si DSD School dhe “Superschool” (RYCO) në mënyrë shumë bindëse dhe simpatike, madje i ofruan presidentit të shijonte djathin e famshëm të Sharrit.

Veçanërisht ftesa si përfaqësues të RYCO-s “Supershkollat” nga Kosova në këtë takim me Presidentin e Republikës së Gjermanisë nënvizon nivelin e Asociacionit “Loyola-Gymnasium” në sektorin arsimor jo vetëm në Kosovë, por edhe në rajonin e Ballkanit. Tre mësimdhënës i shoqëruan nxënësit nga ALG, të cilët patën mundësinë të shkëmbejnë përvoja profesionale me kolegët e tyre nga vendet fqinje dhe Gjermania.

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

Presidenti Frank Walter Steinmeier është shumë i shqetësuar për arsimin. Ndër të tjera, ai themeloi rrjetin ndërkombëtar të shkollave Pasch, në të cilin janë të lidhura të gjitha shkollat gjermane jashtë vendit dhe shkollat DSD dhe kështu edhe Asociacionin “Loyola-Gymnasium”.

Nuk ka asnjë përshkrim të disponueshëmNuk ka asnjë përshkrim të disponueshëm

Më Shumë

Përfshihet nga zjarri një lokal në Korishë të Prizrenit

Një lokal ësh të përfshirë nga zjarri në fshatin Korishë të Prizrenit. Zjarrfikësit dhe policia kanë dal në vendin e ngjarjes. Nuk raportohet për të lënduar. Rasti...

Prizren, arrestohet dhe lirohet në procedurë të rregullt i dyshuari për ngacmim seksual të një gruaje

Një rast i ngacmimit seksual është raportuar se ka ndodhur dje në Prizren. Policia e Kosovës ka arrestuar një person i cili dyshohet se ka...

Lajmet e Fundit