-0.2 C
Prizren
E enjte, 28 Janar, 2021

Prokurori tërhiqet nga aktakuza për korrupsion ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren

Prokurori Mehdi Sefa, në seancën gjyqësore të mbajtur të enjten, në Gjykatën Themelore në Prizren, u tërhoq nga aktakuza ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Komunën e Prizrenit, Bashkim Krasniqi, i akuzuar për keqpërdorim të pozitës zyrtare.

Sipas prokurorit Sefa,  gjatë shqyrtimit gjyqësor nuk është vërtetuar se i akuzuari e ka kryer veprën penale me të cilën ngarkohet, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Tutje, i njëjti theksoi se aktvendimi për shfuqizimin e vendimit për rrënim vullnetar, që ka marrë organi i shkallës së dytë, përkatësisht Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, ka qenë arsye vendimtare për tërheqje nga ndjekja penale ndaj të akuzuarit Bashkim Krasniqi.

Sefa tha se Prokuroria konsideron se i akuzuari Krasniqi ka vepruar drejtë kur ka shtyrë ekzekutimin e rrënimit vullnetar dhe ka pritur vendimin e Ministrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor.

Pas kësaj, trupi gjykues, i kryesuar nga gjyqtari Artan Sejrani, mori vendim që aktgjykimi të shpallet më 6 korrik 2020, në ora 09:00.

Paraprakisht, i akuzuari Kransiqi e dha mbrojtjen e tij.

Krasniqi deklaroi se objektin ndertimor të investitorit “Agro Kuka” e ka inspektuar që nga fillimi i ndërtimit të tij.

Ai theksoi se ka bërë inspektime individuale, por ka pasur raste kur ka bërë vizita edhe në grup dhe për të gjitha këto veprime është njoftuar eprori i tij në Komunën e Prizrenit.

Po ashtu, i akuzuari Krasniqi deklaroi se janë ndërmarrë të gjitha veprimet e parapra sipas detyrave dhe përgjegjësive të tij, deri në momentin kur Ministria e Mjedisit ka nxjerrë vendim për shfuqizimin e aktvendimit për rrenim vullnetar të objektit “Agro Kuka” në Prizren.

Andaj, sipas të akuzuarit ky vendim i Ministrisë ka qenë i detyrueshëm për tu zbatuar nga ai, si inspektor dhe Drejtorisë se Inspektoratëve në Prizren.

Ndryshe, në aktakuzën e Prokurorisë Themelore në Prizren, të ngritur më 19 prill 2019, i pandehuri Bashkim Krasniqi akuzohet se ka kryer veprën penale “keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”, ndërsa i pandehuri Adil Kukiqi akuzohet se ka kryer veprën penale “heqja apo dëmtimi i vulave zyrtare ose shenjave”.

Sipas aktakuzës, i akuzuari Krasniqi, gjatë periudhës kohore prej majit 2016 e deri në dhjetor 2018, në cilësinë e personit zyrtar, si inspektor i ndërtimit në Komunën e Prizrenit, nuk i përmbush detyrat zyrtare, ashtu që shkel Ligjin për Ndërtimtari, duke mos rrënuar objektin ndërtimor pa leje të investitorit firmës “Agro Kuka” me pronar Adil Kukiqi, me qëllim që të përfitimit të dobisë për tjetrin.

Në aktakuzë thuhet se i akuzuari nuk ndërmerr masa të duhura në kuadër të kompetencave të tij, për mos lejimin e ndërtimit të objektit dy katësh të firmës “Agro Kuka”, i cili nuk kishte leje ndërtimi fare.

Në dispozitivin e dytë të aktakuzës, thuhet se i akuzuari Kukiqi, me 28 gusht 2017, pas vendosjes së shiritave nga inspektorët komunal, i njëjti nuk e përfill vërejtjen për ndalimin e punimeve dhe heq shiritin e vendosur duke dëmtuar vulat zyrtare dhe vazhdon ndërtimin e objektit pa leje.

I akuzuari Krasniqi, më 18 nëntor të vitit 2019, është shpallur i pafajshëm nga Gjykata Themelore në Prizren, për një tjetër rast, ku gjithashtu akuzohej për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Pasi u vaksinua kundër Covid-19, infektologu shqiptar infektohet me virus

Dy javë pasi u vaksinua kundër COVID-19, infektologu shqiptar ka rezultuar pozitiv me këtë virus. Mjeku infeksionist, Pëllumb Pipero, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Të martën,...

NISMA thotë se KQZ-ja veproi me standarde të dyfishta për moscertifikimin e kandidatëve

Sekretari i Nismas Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka thënë se Komisioni Qendror Zgjedhor, veproi me standarde të dyfishta, kur vendosi për çështjen e certifikimit të...

Kurti viziton Malishevën dhe fshatrat e saj

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti ka qëndruar dje në Malishevë. Gjatë kësaj vizite Kurti ka theksuar nevojën e rritjes së prodhimeve vendore. “Prodhimi vendor është...

UEFA lavdëron punën e Xhakës dhe Shaqirit në ekipin e Zvicrës

Sajti zyrtar i Konfederatës Evropiane të Futbollit (UEFA) ka prezantuar të hënën Përfaqësuesen e Zvicrës si një prej pjesëmarrëseve në “Euro 2020” që mbahet këtë verë. Zvicra...

Ndahen përfundimisht Besa Gashi dhe Albert Krasniqi

Vetëm një javë pasi u raportua se “Miss Kosova 2013”, Mirjeta Shala, i dha fund martesës së saj, vjen lajmi se edhe një tjetër...

Përfshihet nga zjarri shtëpia në Pllavë të Dragashit

Një qytetar ka raportuar në polici se në rrethana të panjohura i është përfshirë shtëpia nga zjarri, e cila ishte e pabanuar. Ndërsa menjëherë në...

Përfundon gjykimi për rastin e vrasjes së vëllait në Studenqan të Suharekës, aktgjykimi shpallet të premten

Ka përfunduar gjykimi ndaj të akuzuarit për vrasje të rëndë, Bajram Gegaj. Prokurori Mehdi Sefa, deklaroi se fjalën e tij përfundimtare e ka përgatitur me...

Kujtim Gashi poston videon ku kërkonte nga Qeveria t’i ndihmojë bujqit pas vërshimeve

Ish-ministri Kulturës Kujtim Gashi, kandidat i PDK-së për deputet në  zgjedhjet e 14 shkurtit, derisa ishte pjesë e legjislaturës së kaluar para deputetëve pati...

Malisheva dhe AKEE nënshkruajnë marrëveshje për efiçiencë të energjisë

Komuna e Malishevës dhe Agjencia e Kosovës për Efiçencë të Energjisë u pajtuan për bashkëpunim dhe implementim të pilot projektit “Promovimi i Efiçencës së...

Alisa Velaj: Loja e vdekjes dhe përjetësisë në lirikën dashurore të Fatos Arapit

  Në teoritë dhe diskutimet e pafundme mbi natyrën e artit të fjalës, ne i trajtojmë poezitë sikur ato na vijnë me padurim, ndërsa në...

KB Rahoveci – KB Prishtina, ky është rezultati përfundimtar i ndeshjes

Sigal Prishtina ka shënuar fitore ndaj Rahovecit në udhëtim 75:93 (16:19, 27:23, 15:22, 17:29), në kuadër të javës së 17-të në Superligën e Kosovës...

Festivali mbarëkombëtar Online

Me shfaqje nga institucionet teatrore, krahas projekteve nga skena e pavarur, këtë vit festivali i teatrit vjen online. Dy institucione teatrore në vend, Teatri Kombëtar...

Prizren, shtyhet përsëri gjykimi ndaj dy të akuzuarve për sulm në një tubim elektoral të AAK-së në vitin 2017

Ka dështuar përsëri gjykimi ndaj të pandehurve Mixhid Sedolli dhe Sulë Dakaj të cilit po akuzohen për sulm në një tubim elektoral të Aleancës...

Teatri i Prizrenit jep shfaqje për mantelbardhët

Të dielën e ardhshme, më 24 janar 2021, Teatri i Prizrenit, “Bekim Fehmiu” do të japë reprizën e dramës, “Shtetrrethimi”, vetëm për punëtorët shëndetësor. Shfaqja...

Joe Biden shfuqizon një urdhër të Donald Trumpit

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden e ka shfuqizuar urdhrin e Donald Trump për ndalimin e amerikanëve transgjinorë në ushtri. Ndalimi u bë nga Trump gjatë...

Deklarohet i pafajshëm polici i akuzuar për rrahjen e dy personave në stacionin policorë në Malishevë

Zyrtari policor i akuzuar për tre vepra penale, Mehdi Hoxha, në seancën e mbajtur të martën në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Malishevë,...

Lajmet e Fundit