15.8 C
Prizren
E premte, 31 Maj, 2024

Rama: Hashim Thaçin e kam vëlla, Albin Kurtin mik

Kryeministri i Shqipërisë, në një intervistë në Euroneësalbania, foli gjër e gjatë për Kosovën. Rama pati shumë kritika për Kurtin, dhe mënyren se si ai ka vendosur t’i qaset krizës në veri.

Kryeministri Rama foli edhe për marrëdhëniet personale të tij me Kurtin, si dhe me “vëllaun e tij”, siç e quan Hashim Thaçin, i cili gjindet në paraburgim në Hagë.

“Albin Kurtin e kam mik, Hashim Thaçin e kam vëlla, që të jemi shumë të qartë

“Dua të ritheksoj, kjo është një betejë konceptuale. Kjo nuk është një betejë personale e as politike e imja me Albinin. Albini është një person të cilin unë e çmoj, është një mik të cilin unë e respektoj, por në këtë rast është Kryministri i Kosovës rë cilin unë nuk e mirëkuptoj dot. Ky është një ballafaqim krejt i hapur, krejt i sinqertë, krejt demokratik për një interes shumë të madh dhe ky nuk është thjeshtë interesi i Shtetit të Kosovës. Ky është interesi i kombit shqiptar”, ka thënë Rama.

Më Shumë

Vetëvendosje në Prizren akuzon pushtetin për arrogancë dhe mospërfillje

Lëvizjen Vetëvendosje akuzon zyrtarët komunalë tw Prizrenit, për sjellje arrogante dhe mospërfillëse ndaj asamblistëve. “Që nga ardhja në pushtet, Shaqir Totaj dhe drejtorët e tij,...

35 vjet nga vrasja e Ali Ajetit

  Më 30 maj 1989 në Podujevë ishte organizuar një demonstratë kundër regjimit serb. Atë ditë në Kosovë po qëndronte për një vizitë një grup diplomatësh...

Lajmet e Fundit