18.8 C
Prizren
E enjte, 28 Shtator, 2023

Së shpejti rrënohen vilat pa leje në Prevallë

Prevalla7-12Paralajmërimet e kahershme e Minsitrisë së Mjedisit dhe Planifikimit Hapsinirë se do ta ndalojnë degradimin e fshatit turistik “Prevalla” javën e ardhshme pritet të konkretizohen.
Vendimi për rrënime në Prevallë tashmë ndodhet në zyrën e Ministrit, Dardan Gashi dhe pritet nënshkrimi i tij. Këtë e ka bërë të ditur për KTV-në, këshilltari i ministrit Gashi, Kreshnik Berisha, citon Zëri.

“Në këtë periudhë kohore jemi marrë me verifikimin e dokumentacionit të marrë nga komuna e Prizrenit, proces që po vazhdon ende, ndërkohë që Ministri e ka themeluar edhe një Task Forcë dhe së shpejti do filloj rrënimi”, ka thënë Berisha.

Sipas tij fillimisht aksioni do të filloj me rrënimin e ndërtimeve pa leje dhe më pas do të shqyrtohet edhe problemi i atyre që kanë leje por që e kanë tejkaluar atë.

Ndërtimi i fshatit turistik “Prevalla” ka nisur në kohën e Ministrit të Mjedisit, Ardian Gjini në 2006-të me mbikëqyrjen e komunës së Prizrenit, në atë kohë udhëhequr nga LDK-ja.

Moti sot kryesisht i qetë dhe me vranësira

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, njofton se sot mban mot kryesisht i qetë dhe me vranësira të fokusuara kryesisht në relievin malor, ndërsa në viset...

E tmerrshme: Shembet tribuna në stadiumin e ndërtuar në vitin 2019 në Korishë të Prizrenit

Bëri bujë përurimi i stadiumit në Korishë të Prizrenit në vitin 2019, kur kryetari i kësaj komune aso kohe, Mytaher Haskuka, presidenti i FFK-së...

Lajmet e Fundit