13.8 C
Prizren
E hënë, 2 Tetor, 2023

Selimi: E kam lexuar aktakuzën, jam i pafajshëm

Ish-drejtuesi i UÇK-së dhe ish-shefi i grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje në Kuvendin e Kosovës, Rexhep Selimi, ka thënë se e ka lexuar tërësisht aktakuzën e re, të ndryshuar, të cilën Zyra e Prokurorit të Specializuar e ka përpiluar kundër tij dhe ish-krerëve tjerë të UÇK-së dhe e ka dorëzuar në Gjykatën Speciale më 29 prill.

“Po, e kam marrë aktakuzën dhe e kam lexuar në tërësi”, është përgjigjur Selimi, kur gjykatësi Nicolas Guillou e ka pyetur nëse i ka lexuar dhe kuptuar akuzat e reja.

Pas kësaj, gjykatësi ka urdhëruar leximin e akuzave të reja.

Selimit i është dhënë fjala sërish, dhe ai është deklaruar i pafajshëm për të gjitha krimet për të cilat akuzohet.

“Natyrisht që i kam lexuar dhe i kam kuptuar, dhe pohoj edhe njëherë se nuk kam të bëj asgjë me krimet e as me akuzat të prezantuara në këtë aktakuzë”, ka thënë ai.

Selimi i ka thënë gjykatësit se i kupton të gjitha të drejtat që gjykata ia afron atij, duke thënë se është plotësisht i pafajshëm.

“I nderuar gjykatës, më lejoni të deklarohem i pafajshëm, sikur në të gjitha pikat e aktakuzës”, ka thënë Selimi kur gjykatësi ia ka dhënë fjalën për ta deklaruar pafajësinë, nëse dëshiron.

Zelensky thotë se trupat ukrainase po “përparojnë” në Donjeck

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, tha se forcat ukrainase po bëjnë përparim kundër forcave ruse në rajonin lindor të Donjeckut, përderisa Moska ka kryer sulme...

Mungon eksperti financiar, shtyhet gjykimi ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit në Prizren

Gjykata e Prizrenit ka vendosur të shtyjë seancën kundër ish-drejtorit të Urbanizmit, Nijaziu Kryeziu, pasi mungoi eksperti financiar.Kryeziu po gjykohet se ka lidhur kontrata...

Lajmet e Fundit