2.8 C
Prizren
E mërkurë, 29 Nëntor, 2023

Sheikh Jassim ‘mund të bëjë ofertë të re për Manchester United’

Sheikh Jassim bin Hamad Al Thani thuhet se mund të bëjë një tjetër ofertë për Manchester United, me Katarin që mendohet të jetë i përgatitur të afrohet me çmimin e kërkuar prej 6 miliardë paundësh të vendosur nga familja Glazer.

Ka kaluar pothuajse një vit që kur familja Glazer sinjalizoi për herë të parë se ishin të përgatitur të hynin në diskutime për një shitje të mundshme të 20 herë kampionëve të Anglisë.

Procesi i blerjes ka ngecur muajt e fundit, por besohet se Sheikh Jassim dhe rivali i tij kryesor për sa i përket kërkuesve, Sir Jim Ratcliffe, kanë ende oferta prej 5 miliardë paundësh në tryezë.

Raportet e fundit kanë pohuar se Glazer po shqyrtojnë pozicionin e tyre, por si Sheikh Jassim dhe Ratcliffe besohet se janë të përgatitur për të luajtur ndeshjen e gjatë për shkak të dëshirës së tyre për të blerë “Djajtë e Kuq”.

Sipas gazetarit Ben Jacobs, një ofertë tjetër nga Sheikh Jassim, e cila ka të ngjarë të jetë “më afër” me çmimin e kërkuar prej 6 miliardë paund të vendosur nga Glazer, nuk mund të përjashtohet.

“Unë ende nuk mendoj se mund të përjashtojmë një tjetër ofertë nga, në veçanti, Sheikh Jassim”, tha Jacobs për “Givemesport”.

“Na thanë pas ofertës së katërt se kjo do të ishte oferta e fundit, pastaj na u tha pas ofertës së pestë se kjo do të ishte oferta e fundit. Kështu që nuk mund të përjashtoni kurrë një ofertë tjetër”.

“Dhe në fund, nëse Sheikh Jassim në veçanti dëshiron Manchester United, ai përfundimisht mund të duhet të paguajë atë që duhet me atë shifër prej 6 miliardë paundësh”, shtoi ai.

Tifozët e United kanë protestuar sërish kundër Glazer këtë sezon, me një protestë në “Old Trafford” pas përplasjes në Premier League me Nottingham Forest muajin e kaluar.

Pavarësisht raporteve të fundit, pretendohet se as Sheikh Jassim dhe as Ratcliffe nuk janë ndikuar nga fillimi keq i United në sezonin 2023-24.

“Djajtë e Kuq” kanë fituar tre dhe kanë humbur tre nga gjashtë ndeshjet e tyre fillestare të sezonit të ri të Premier League, përveç humbjes së tyre në ndeshjen hapëse të Champions League ndaj Bayern Munich.

Sheikh Jassim dëshiron të kompletojë marrjen e plotë të United, me bankierin nga Katari i përgatitur gjithashtu të angazhojë fonde të konsiderueshme për të përmirësuar “Old Trafford” dhe terrenin stërvitor të klubit.

Ratcliffe, megjithatë, është vetëm në kërkim të një aksioni kontrollues për momentin, me një blerje të plotë të gjigantëve anglezë që ndodh pas tre vjetësh sipas planit të propozuar.Albanian Post

Më Shumë

Moti sot: Me reshje bore e shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë ditës parashihet të mbajë mot kryesisht i vranët dhe me reshje shiu dhe bore. Sipas...

Arrestohet i dyshuari për shpërthimin në tregun e kafshëve të Prizrenit

Policia e Kosovës ka arritur ta arrestojë Xhevdet Selimin, 37-vjeçarin nga fshati Uglar i Gjilanit që ishte shpallur në kërkim. Policia thotë se arrestimi i...

Lajmet e Fundit