22.8 C
Prizren
E shtunë, 15 Qershor, 2024

Si u qeveris Komuna e Prizrenit nga Kryeziu dhe Muja?!

Avdi IbrahimiShkruan: Avdi Ibrahimi

Shtatoret e personaliteteve të historisë kombëtare shqiptare Abdyl Frashëri dhe Ymer Prizreni, pas përfundimit të luftës çlirimtare janë gjetur në oborrin e “Auto-Motos”,së atëhershme pranë lumit Theranda.Shtatore këto të hequra prej forcave ushatrako-paramilitare jugosllavo-serbe me 28 Mars 1999, nga Sheshi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit,pasi këta barbarët jugosllavo-serb e bënë shkrumb e hi Muzeun historik të Lidhjes Shqiptare.

Shtatorët tani janë vendosur në Galerin e Arteve figurative të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Kanë kaluar 14 vite dhe askush nga qeverit komunale në Prizren nuk është kujtuar që këto dy shtatore simbol të personaliteteve të shquara kombëtare shqiptare Abdyl Frashëri dhe Ymer Prizreni ti nxejrrin nga Galeria e Arteve figurative,për ti vendosur në shehsin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit aty ku e kanë vendin.

Kjo tregon se sa e duan dhe e çmojnë historinë e Kombit Shqiptar partit politike dhe liderët e tyre që veprojnë në Komunën e Prizrenit.

Me komunën e Prizrenit pas mbarimit të luftës çlirimtare UÇK-së, udhëheqi Eqerem Kryeziu nga LDK-ja e Ibrahim Rugovës,po ky Eqeremi nuk lejoi ngritjen e shtatoreve të derdhura në bronz të komandant Xhevat Berishës dhe komandant Ismet Jasharit, Kumanovës,Por këto shtaore të heronjëve tanë kombëtar shqiptar i ngriti dhe i vendosi në sheshet kryesore të qytetit të Prizrenit,populli shqiptar pa dëshirën e Eqeremit dhe LDK-së së Rugovës.

Por akoma më keq Kryetari i Komunës Ramadan Muja i PDK-së me 19 nëntor të vitit 2010 me Urdhëresën Administrative,të nënshkruar nga i pari i Prizrenit ndalon përdorimi i logos egzistuese “Lidhja Shqiptare e Prizrenit 1878”, në të gjitha veprimtarit e organeve komunale edhe pse pati protesta të njëpasnjëshme të organizuar nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Shoqërit Civile që veprojnë në komunën e Prizrenit.

Protesta të një pas njëshme që u organizuan nga Vetëvendosja dhe OJQ-të në komunën e Prizrenit ishin edhe ato në Sheshin”Shatërvan”,ku është protestuar edhe më 29 janar të vitit 2012,për ta kundërshtuar Projektligjin për Qendrën historike të Prizrenit,sepse ky projektligj favorizon Kishën Ortodokse Serbe.Edhe ky ligj diskriminues është aprovuar dhe nënshkruar nga i Pari i Prizrenit Ramadan Muja që vjen nga PDK-ja e Hashim Thaqit.

Urrtia popullore thotë: Fshati që duket,s,do kallauaz?Thjeshtë një njeri i zgjuar nuk kërkon kuvend,nuk ha më tepër se duhet,por as trurin nuk e ngarkon me shumë se sa mban ai truri njerëzor.Andaj nuk i duhet një qeverisje qytetarëve të Kuvendit as nga Muja e as nga Kyeziu,tashmë qytetarët e komunës së Prizrenit duhet të kërkojë alternativa të tjera.

Më Shumë

Theret me thikë një person në Suharekë

Një  person ka pësuar lëndime trupore në Suharekë,  pasi që  është qëlluar me thikë nga persona të panjohur. Viktima është dërguar menjëherë për trajtim mjekësor. Policia...

146 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

Sot janë bërë 146 vjet nga themelimi i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit. Lidhja e Prizrenit ishte një organizim politik i parisë së katër vilajeteve që...

Lajmet e Fundit