12.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Skënderbeu në shumë gjuhë të botës

Pas botimit të parë të veprës për Gjergj Kastriotin, më 1480 e më pas të botimit të Marin Barletit i cili u përkthye në shumë gjuhë të botës. Autorë, kronist e historian në veprat e tyre e kanë ndarë hapësirën edhe për figurën më madhore të historisë së kombit tonë arbëror evropian, kryeheroit e kryezotit Gjergj Kastriotin.

Për të, jetën dhe veprën e tij janë shkruar shumë vepra nga të gjithë popujt e Evropës e madje edhe të botës, me anë të kësaj mund të themi se duke shkruar për Gjergjin e Madh, u shkrua edhe për Arbërinë dhe epokën e saj të artë në historinë e Arbërisë. Poashtu duke shkruar për Gjergj Kastriotin u njoh emri i Arbërisë dhe interesimi për ta edhe më shumë si për nga udhëpërshkruesit, poetët, historianit, gjeografët, arkeologët ,shkrimtarët e kronistët etj.

Edhe kjo vepër në gjuhën spanjolle e botuar në vitin 1547 e cila është në fakt një përkthim nga latinishtja e veprës së Pal Jovit e përmend në disa kapituj kryeheroin tonë arbëror dhe të bëmat e tij sikur mund të shihet në një nga kapitujt që zgjodha për ta prezantuar këtu.

Nga kjo shihet se jo vetëm që figura e Gjergj Kastriotit ka bërë shumë dritë në botë me të cilën janë marrë shume krijues të popujve për ta paraqitur atë sipas veprave dhe mrekullive e jetës së tij fisnike, të virtytshme e plotë lavdi. / Nga Gjon Keka

Më Shumë

Zvicra e shqiptarëve për herë të dytë e fundos Serbinës

Zvicra ka shënuar fitore ndaj Serbisë, duke u kualifikuar në fazën e nokautit. LIVE: Zvicër-Serbi 3-2 90? Shtatë minuta 70? Loja vazhdon me ritëm të lartë. Rezultati akoma...

Aksident në Landovicë të Prizrenit, tre të lënduar

Dy vetura janë përfshirë në aksident trafiku në Landovicë të Prizrenit. Si pasojë e aksidentit lëndime trupore ka pësuar njëri nga drejtuesit e veturave dhe...

Lajmet e Fundit