2.8 C
Prizren
E hënë, 30 Janar, 2023

Të dielën ndryshohet ora, akrepat zhvendosen për 1 orë mbrapa

OratLlogaritja dimërore e kohës fillon të dielën më 27 tetor, me zhvendosjen e akrepave të orës për një orë mbrapa, me ç’rast ora tre pas mesnate do të llogaritet dy.

Kalimi nga koha verore në dimër për herë të parë është vërejtur në vitin 1916 në vendet e Evropës Veriore, ndërsa deri më tani është vendosur në rreth 70 shtete, kryesisht në hemisferën veriore. Më 21 maj të vitit 1916 Britania e Madhe duke e ndjekur shembullin e Gjermanisë për herë të parë e vendos llogaritjen verore të kohës.

Zhvendosja e kohës në shumicën e rasteve bëhet natën midis së shtunës dhe së dielës, me qëllim që të mos shkaktohen probleme të mëdha për punonjësit.

Më Shumë

Prizren, 15 aktakuza kundër 19 personave, për vepra të ndryshme penale

Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se nga prokuroritë Themelore janë ngritur shtatëdhjetekatër (74) aktakuza kundër nëntëdhjetedy (92) personave, për vepra të ndryshme penale. Ndërsa, me...

Kryeziu: Me pas treguar kaq dashuri për Amerikën sikur për Martin Berishajn, Kosova do të ishte më mirë

Drejtori i Institutit Demokratik të Kosovës, Ismet Kryeziu, ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit dhe raportet me Amerikën. “Sa respekt, dashuri e përkushtim po...

Lajmet e Fundit