15.8 C
Prizren
E hënë, 29 Maj, 2023

Të paktën nëntë të vrarë nga rrëmujat në stadiumin e El Salvadorit

Të paktën nëntë persona kanë vdekur pas një rrëmuje në një stadium futbolli në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador.

Policia tha se shtatë burra dhe dy gra ishin midis të vdekurve, me të gjitha viktimat mbi moshën 18 vjeç.

Përplasja ndodhi gjatë një ndeshjeje midis ekipit vendas Alianza dhe ekipit Fas me bazë Santa Ana në stadiumin Monumental.

Më pas ndeshja u pezullua.

Fatkeqësia thuhet se ndodhi pasi filloi një rrëmujë kur një numër i madh tifozësh u përpoqën të hynin në stadium pasi portat ishin mbyllur.

Të dy skuadrat ishin përballur në një ndeshje çerekfinale të divizionit kryesor të vendit dhe pamjet e shpërndara nga mediat lokale dukeshin se tregonin tifozët që përpiqeshin të rrëzonin barrikadat në hyrje të stadiumit.

“Ishte një ortek tifozësh që kapërceu portën”, u tha gazetarëve një vullnetar i grupit të ndihmës së parë të Komandove të Shpëtimit.

Nayib Bukele, presidenti i El Salvadorit, tha se policia do të kryejë një “hetim shterues” për atë që ndodhi.

Imazhet e publikuara treguan njerëz që po shkonin drejt fushës ku morën trajtim mjekësor, ndërsa mediat lokale kishin transmetuar më herët pamjet e drejtpërdrejta të rrëmujës.

 Albanian Post 

Më Shumë

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

Asociation “Loyola–Gymnasium” ka shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj, për klasën e parë, të gjashtë dhe dhjetë . Konkurs Të dashur prindër dhe fëmijë,...

Arrestohet pronari i objektit në Prizren ku vdiq 19-vjeçari

Policia ka arrestuar pronarin e biznesit për shkak të vdekjes së 19-vjeçarit i cili ra nga skelet nga një objekt në ndërtim në Prizren. I...

Mona Liza

Lajmet e Fundit