19.8 C
Prizren
E diel, 16 Qershor, 2024

The Guardian: Gjyqi ndaj ish-krerëve të UÇK-së do të rishkruajë historinë

Mediumi britanik “The Guardian” i ka kushtuar një artikull të veçantë nisjes së gjykimit të ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Hagë.

Në këtë artikull të publikuar sot, është thënë se ky gjyq do të rishkruajë historinë, transmeton Klankosova.tv.

Tutje, është përmendur momenti i arrestimit të ish-presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe të tjerëve dhe aktakuzat e paraqitura nga prokurorët.

“Javën e kaluar, Thaçi – i cili shërbeu si kryeministër dhe president i Kosovës – u paraqit në bankën e të akuzuarve të një gjykate të Hagës së bashku me tre të tjerë, të gjithë të akuzuar për krime lufte të kryera gjatë konfliktit, duke përfshirë bashkëpunimin në vrasjen e 102 personave”, shkruan ky medium.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve të rinj

“Ndërsa prokurorët paraqitën rastin e tyre kundër Thaçit dhe të pandehurve të tjerë Rexhep Selemi, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi – të gjitha figura të larta në udhëheqjen e UÇK-së gjatë luftës kundër forcave serbe nga viti 1998 deri në vitin 1999 – ata përshkruan një fushatë të supozuar të vrasjeve, torturës dhe represionit kundër kundërshtarëve. dhe anëtarët e pakicave etnike të drejtuar nga katër burrat”.

Ky medium britanik më tej shkruan se gjykimi mund të zgjasë deri në gjashtë vjet.

“Gjyqi, i cili u hap dy vjet pasi burrat u dorëzuan në juridiksionin e gjykatës pritet të zgjasë deri në gjashtë vjet, tashmë duket se sigurt se do të rishkruajë historinë e konfliktit”.

Një ndër tipet e banesave në kompleksin “Parku”.

Bëhu me banes në zemër të Prizrenit pranë Lumbardhit dhe Parkut!

#quality #contrucion #design #park

www.renelualtahiri.com

+383 44 128 112
Mund të jetë një imazh i divan dhe dhomë ndenjjeje

 

Më Shumë

Lajmet e Fundit