31.8 C
Prizren
E diel, 21 Korrik, 2024

‘Tirania e gishtave’ në ‘Fermën e kafshëve’

Nga Jusuf Buxhovi

Vota mund të jetë edhe “tirani e gishtave” thotë Karl Poper, mjet që përherë, në situata të krizave, është shfrytëzuar dhe shfrytëzohet nga populistët për pushtet. Ky fenomen, ma mirë se kudo, kuptohet nga “Ferma e kafshëve” e Orvellit dhe gatishëmria e grixhës që duke i shkuar pas Oskarit, “zgjidhjen” e kthen në “problem”! / KultPlus.com

Më Shumë

Mbi dy milionë euro dëme të shkaktuara nga moti i keq në Dragash

Kuku i Dragashit është fshati që u godit më së shumti nga reshjet e mëdha të breshrit të 26 qershorit. Përpos pastrimit të fshatit, pjesa...

Dragash: Djali arrestohet pas sulmit ndaj nënës së tij

Në fshatin Restelicë të Dragashit, një grua është sulmuar fizikisht dhe kërcënuar nga djali i saj, 44-vjeçar, me të cilin kishte pasur konflikte të...

Lajmet e Fundit