31.8 C
Prizren
E martë, 23 Korrik, 2024

Ushtari i KFOR-it kujton ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë: “Kjo ma ndryshoi jetën”

Më 12 qershor 1999-të, forcat e NATO-s hyjnë në Kosovë pas 78 ditësh të bombardimeve, duke çliruar përfundimisht Kosovën nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit.

Kjo datë ka një rëndësi të veçantë edhe për Kenneth Andersen, i cili atë kohë shërbente në vendin tonë si ushtar i KFOR-it.

Ai e ka kujtuar 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës, me anë të një shkrimi.

Andersen përshkruan se si i pa rrugëve mijëra njerëz duke i pritur trupat e Aleancës Veriatlantike, duke hyrë në Kosovë.

“Kjo ndryshoi jetën time”, shkroi ai në X.

Më Shumë

Ulja e temperaturave, MSh-ja: Sot përfundon vendimi për kufizimin e orarit të punës

Pas konsultimeve me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike dhe Institutin Hidrometeorologjik, ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se vendimi për kufizimin e orarit të punës...

Fluks i madh nga Kosova drejtë Shqipërisë!

Sot është shënuar fundjava me fluksin më të lartë të shtetasve që kanë hyrë në territorin e Shqipërisë në Morinë për këtë vit. Sipas të...

Lajmet e Fundit