4.8 C
Prizren
E martë, 28 Mars, 2023

Vendosen të prekurit e parë nga tërmeti në Prizren

Në Parkun Inovativ dhe Trajnues Kosovaro – Gjerman në Prizren kanë filluar të zhvendosen shqiptarët e prekur nga tërmeti.

Këtë e bëri të ditur Ramush Haradinaj, me anë të një postimi në rrjeti social Facebook.

Ai tha se dëshiron t’i falënderon të gjithë qytetarët e Prizrenit, institucionet qendrore dhe lokale të Kosovës, për gatishmërinë, përgjegjësinë, reagimin dhe profesionalizmin e treguar në këtë gjithë këtë situatë tragjike për bashkëkombësit tanë.

“Në koordinim me Ambasadorin Gjerman në Kosovë z. Christian Heldt, Kryetarin e Komunës së Prizrenit z. Mytaher Haskuka, Ministrin e Shëndetësisë z. Uran Ismaili, Drejtorin e Policisë z. Rashit Qalaj, Drejtorin e Agjencionit për Menaxhimit Emergjent z. Fadil Kodra, Ministrinë e Punëve të Brendshme – Drejtorin Valon Krasniqi dhe përfaqësuesit e GIZ-it, jemi dakorduar që Koordinator i ekipit ndër – institucional të pranimit, strehimit dhe kujdesit për të zhvendosurit nga Shqipëria në Parkun Inovativ Trajnues Kosovaro – Gjerman në Prizren, të jetë z. Faruk Dakaj – Drejtor për Emergjenca dhe Siguri, i ndihmuar nga të gjitha institucionet relevante qendrore dhe lokale”, ka shkruuar Haradinaj.

Më Shumë

Prizreni ngrohet përnjëmend nga dielli (VIDEO)

Arbana së shpejti pritet të bëhet burim i nxehtësisë për Prizrenin.   Në 10 hektarë tokë, do të shtrihet projekti për ngrohtoren e qytetit financuar nga...

Duda Balje: Çështja e të pagjeturve është urgjente

Në takimin e 18 marsit në Ohër mes Kosovës dhe Serbisë ka pasur një pajtueshmëri mes dy palëve që pika 4 e aneksit të...

Lajmet e Fundit