13.8 C
Prizren
E shtunë, 18 Maj, 2024

Veshja Tradicionale e Hasit 1980 & 2024

Antropologia amerikane, Janet Reineck, e cila merret me kulturën dhe trashëgiminë shqiptare, ka publikuar fotografi të veshjeve tradicionale të rajonit të Hasit.

Përmes fotove tregohen ndryshimet e mëdha të mënyrës së jetesës ndër vite.

“Respekt për gratë e Hasit të Kosovës! Ka pasur postime në Facebook që tregojnë të rejat moderne të veshura për “ditën me kostume Hasi” duken shumë bukur me shumë grim. Dua të tregoj gratë që kam njohur në vitet 1980 në Has, të cilat kanë jetuar me këto kostume, që kanë pasur jetë shumë të vështirë, e që kanë punuar aq shumë dhe kanë qenë kaq të bukura në shpirt” thuhet në shkrimin e antropologes Reineck./ KultPlus.com

Marketing

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Moti sot me temperatura deri në 20 gradë celsius

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se sot parashihet të jetë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Sipas njoftimit të këtij instituti,...

PSG po kërkon portier, në listë edhe ylli kosovar që po shkëlqen me pritjet e tij

Gianluigi Donnarumma është portieri titullar i PSG-së dhe ai bën pjesë në planet e parisienëve edhe për të ardhmen. Megjithatë kampioni në fuqi i Francës...

Lajmet e Fundit