3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Vitali Klitschko i drejtohet politikanëve evropianë: Çdo euro që e pranoni nga Rusia, është gjak i ukrainasve

Kryetari i kryeqytetit të Ukrainës, Kiev, Vitali Klitschko, i ka kërkuar politikanëve evropianë që të ndalin biznesin me Moskën, duke theksuar se pagesat për Rusinë janë të mbuluara me “gjak” dhe e ndihmon në financimin e ushtrisë së saj.

“Çdo euro, cent që e pranoni apo e dërgoni në Rusi, është me gjak; janë para të përgjakura dhe gjaku në këto para është gjaku i ukrainasve. Gjaku i popullit ukrainas”, shtoi Vitali Klitschko, transmeton Telegrafi.

Klitschko gjithashtu ka folur për gjenocidin mbi ukrainasit, pasi këtë e dëshmuan edhe imazhet satelitore që u shkrepën mbi Bucha në periferi të Kievit.

“Kam parë civilë të vdekur, përfshirë gra të moshuara dhe një veturë me flamur të bardhë dhe mbishkrimin “fëmijë”, por që ishte qëlluar dhe pjesërisht ishte mbuluar në gjak”, shtoi Klitschko

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Më Shumë

Vetura godet për vdekje këmbësoren në Prizren

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në orët e hershme të mëngjesit ka ndodhur një aksident me fatalitet në Prizren, ku vetura...

Policia kërkon ndihmë për gjetjen e 25-vjeçares nga Rahoveci, thotë se është zhdukur para dy jave

Policia e Kosovës të premten ka publikuar fotografinë e një vajze nga Rahoveci, për të cilën ka thënë se është e zhdukur tash e...

Lajmet e Fundit