4.8 C
Prizren
E martë, 31 Janar, 2023

Zelensky: Rusët po planifikojnë diçka në jug

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, njoftoi mbrëmë në kanalin e tij Telegram, se forcat ruse “megjithë humbjet jashtëzakonisht të larta, ende po përpiqen të avancojnë në rajonet Donetsk dhe Luhansk dhe të manovrojnë në rajonin e Kharkivit”.

“Ata po planifikojnë diçka edhe në jug. Por ne po mbahemi dhe qfarë është më e rëndësishme, nuk po e lejojmë armikun të realizojë qëllimet e tij”, shtoi presidenti ukrainas, transmeton Telegrafi.

Kujtojmë se Rusia vazhdoi sulmin e saj ndaj forcave ukrainase të vendosura përgjatë vijës së frontit në rajonin e Donetskut në lindje të vendit, ndërsa raketat goditën qytetin Dnipro dje, njoftoi Ministria e Mbrojtjes në Moskë.

Gjithashtu nga kjo Ministri bënë të ditur se qytetet Verkhnokamyansk, Andrivka dhe Vodjane u sulmuan nga ajri.

Raportet përkojnë me deklaratat e ngjashme nga Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës, duke iu referuar përqendrimit masiv të trupave ruse përgjatë frontit në atë zonë.

Sipas zyrtarëve rajonalë, dje katër raketa ruse goditën qytetin qendror të Ukrainës, Dnipro.

Më Shumë

Policia kërkon ndihmë për kapjen e këtyre tri grave, morën telefonin e huaj në një qendër tregtare në Prizren

Sektori i Hetimeve të Stacionit policor Prizren njofton se është duke zhvilluar hetime lidhur me veprën penale Vjedhje, që ka ndodhur me datë 29.12.2022 në...

Shpërthim në xhami, 32 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur në Pakistan

Të paktën 32 persona janë vrarë dhe 150 të tjerë janë plagosur në një shpërthim me bombë në një xhami në qytetin pakistanez Peshawar,...

Lajmet e Fundit