8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Agim Çeku tregon se ku bëhen publike emrat e Veteranëve të UÇK-së

AgimCeku5-30Kryetari i Komisionit Qeveritar për Njohjen e Verifikimit të Statusit të Veteranëve, Invalidëve si dhe Pjesëtarëve të UÇK-së, Agim Çeku ka bërë të ditur se, publikimi i emrave të cilët kanë aplikuar për të marrë statusin e veteranit të luftës do nis nga e mërkura. Ndërkaq deri më 20 shkurt do të bëhen publike gjitha listat.

Çeku në një prononcim për “Zërin” ka saktësuar se emrat do të tregohen në Web-faqen zyrtare të Kategorive të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Deri më tani 95% janë trajtuar ndërsa deri më 20 shkurt kanë mbet të trajtuar edhe pjesa tjetër. Një muaj është koha e ankesave por që do të formojmë një Komisioni për Ankesa dhe përafërsisht për dy muaj do të bëhet trajtimit i tyre”, ka thënë ai.

Vlen të theksohet se statusin e veteranit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës deri më tani e kanë fituar 23 mijë e 684 veta, ndërkaq 8467 kërkesa janë refuzuar. /Zëri/

Më Shumë

PDK paralajmëron kallëzim penal ndaj ministrit Murati – i jep afat deri të entjen t’i ekzekutoi pagat e mësimdhënësve

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka paralajmëruar kallëzim penal ndaj ministrit të Financave, Hekuran Murati nëse nuk i ekzekuton pagat për...

Duele interesante në basketboll, vëmendja në Prizren

Në fundjavë do të zhvillohet xhiroja e katërt në Prince Caffe Superligë. Në këtë javë do të zhvillohen tri ndeshje, kurse Trepça – Sigal Prishtina...

Lajmet e Fundit