14 C
Prizren
E martë, 13 Prill, 2021

Astronautja që mposhti kancerin do jetë personi më i ri që do udhëtojë në hapësirë

Hayley Arceneaux, një 29-vjeçare e cila ka fituar beteja që në moshë të vogël, kur i mbijetoi kancerit të kockave mund të bëhet personi më i ri në histori, që fluturon në hapësirë.

“Fakti që mora këtë thirrje për të udhëtuar në hapësirë, ishte komplet e papritur. Mendoj se kjo është e bukura e jetës, që disa herë ajo të bën surpriza të tilla”, tha Hayley Arceneaux, asistente mjekësore

Hayley arriti të punësohej si asistente mjekësore dy vjet më parë në Spitalin Kërkimor të Fëmijëve “Seint Xhud” në Memfis, i njëjti spital për fëmijë ku u kurua dhe arriti të mposhte kancerin e kockave në moshën 10 vjeçare.

Në fund të vitit, Hayley do të bëhet amerikania më e re dhe e para me protezë që udhëton në hapësirë.

“Shpresoj shumë që të frymëzoj fëmijët që të ëndërrojnë, që ata mund të bëjnë gjithçka. Po flisja me një vajzë të vogël në spital dhe po me tregonte se sa e mërzitur ishte që nuk mund të vraponte apo të kërcente. Dhe i thashë që: “As unë nuk mund të vrapoj apo të kërcej pasi kam një protezë në këmbë, por kjo nuk më ndalon të shkoj në hapësirë. Ky mision i hap rrugën udhëtimeve hapësinore për këdo dhe besoj se në vetvete, do të motivojë njerëzit dhe ti japë shpresë”, tha ajo.

Në drejtim të misionit do të jetë Jared Isaacman, pilot 38-vjeçar dhe miliarder i teknologjisë i cili në janar njoftoi se kishte blerë fluturimin nga SpaceX dhe se ai do të dhuronte tre vendet e tjera në bord të anijes hapësinore për anëtarët e publikut me qëllim, mbledhjen e 200 milion dollarëve në favor të spitalit Seint Jude.

Para Hayley, amerikania më e re që ka fluturuar në hapësirë ka qenë Sally Ride, në vitin 1983, e cila është edhe astronautja e parë femër në historinë e NASA-s.

Më Shumë

Efekti i mbylljes/ Shumë kosovarë ia mësyjnë Shqipërsë, kolona të gjata në Vërmicë

Në pikën kufitare me Shqipërinë në Vermicë, mëngjesin e së enjtës janë krijuar kolona të gjata të veturave. Shumë qytetarë të vendit në këtë fundjavë,...

Basketbollistet e Bashkimit kalojnë në finale të plejofit

KBF Bashkimi është kualifikuar në finale të plejofit të Superligës së femrave në basketboll. Ekipi nga Prizreni, e ka mposhtur edhe në ndeshjen e dytë...

Vaksinohet 101 vjeçarja nga Prizreni

E moshuara Naile Memaj nga Zhuri i Prizrenit, gjatë ditës së sotme është vaksinuar nga shërbimi mjekësor i QKMF-së në Prizren. Ajo është ndër personat...

LDK në Prizren: Haskuka po i kërcënon partitë me dëbim nga zyrat

Lidhja Demokratike e Kosovës(LDK) në Prizren ka reaguar rreth vendimit të Komunës për largimin e partive politike nga zyrat. Sipas këtij subjekti politik, kryetari i...

Policia për 24 orë gjobiti 821 qytetarë për mosrespektim të Ligjit për Pandeminë

Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi nuk janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e...

I dyshuari në Suharekë arratiset gjatë shoqërimit nga Policia

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se i dyshuari mashkull kosovar ka arritur të arratiset gjatë shoqërimit të tij nga policia. Rasti ka ndodhur...

Varroset instrumentisti i njohur, Shaqir Hoti

I është dhënë lamtumira e fundit instrumentistit të njohur, Shaqir Hoti. Hoti u varros në Rugovë të Hasit të Gjakovës në një ceremoni ku morën...

Alarmante: 93 raste të reja me Covid në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 642 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 80.132 raste, kurse...

Ministri Hajrulla Çeku nderon figurën e Shaqir Hotit

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, së bashku me këshilltarin e tij, Liburn Jupollim, kanë bërë homazhe para Teatrit Kombëtar për të nderuar figurën e...

Arrestohet një person në Vërmicë, për dhënie ryshfeti

Një person është arrestuar në pikën e kalimit kufitar në Vërmicë për dhënie ryshfeti. I njëjti në dokumentet të cilat ia ka prezantuar policëve në...

Prizreni, komuna e parë me Pikë Vrojturse

  Prizreni, tanimë do ketë edhe një ofertë të re turistike, Pikën Vrojtuese (View Point), nga ku qytetarët dhe turistët mund t’i shikojnë e t’i...

“Së shpejti në ring”, Florian Marku paralajmëron surprizën e radhës

Florian Marku, pas fitores së tetë në boks kundër Rylan Charlton, mezi pret të rikthehet sërish në ring. Ende nuk ka një datë se...

Vdekje e dyshimtë në Prizren

Një person është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e tij në fshatin Karashëngjergj të Prizrenit, raporton Gazeta Sinjali. Viktima është gjetur nga një familjar...

Nxënësit deri në klasën e pestë do t’u kthehen shkollave nga java e ardhshme

Edhe pse fillimisht u tha se vetëm çerdhet do të vazhdojnë punën sikur deri tash, pas mbylljes së re si pasojë e masave anti-COVID,...

Dy burra në Prizren rrahin tre policë

Janë arrestuar dy të dyshuar meshkuj kosovarë në rrugën “Balzaku” në Prizren pasi që të njëjtit i kanë sulmuar fizikisht tre zyrtar policorë. Si pasojë...

Rukiqi tregon se kur do t’iu dalin paratë punëtorëve që janë ndikuar nga masat e reja

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, ka njoftuar se është takuar me Ministrin e Financave, Hekuran Muratin, me të cilin janë dakorduar...

Lajmet e Fundit