31.8 C
Prizren
E diel, 21 Korrik, 2024

Behar Selimi: Na duhet forcë e armatosur fleksibile

Behar Selimi PDKNjohësi i çështjeve të sigurisë, njëherësh deputeti i Kuvendit të Kosovës, Behar Selimi, ka thënë se për një forcë ushtarake më i rëndësishëm se emri janë kapacitetet dhe aftësitë e saj operuese.

Ai ka thënë se Forcat e Armatosura të Kosovës duhet të kenë misionin e njëjtë siç e kanë forcat e armatosura të shteteve anëtare të NATO-s- mbrojtjen e integritetit territorial.

Selimi ka deklaruar se Kosovës nuk i duhet një forcë e armatosur rënd, por një forcë fleksibile, e cila do të ishte e aftë t’u përgjigjet sulmeve të çastit.

Ai ka vlerësuar se krahas forcës së armatosur, Kosovës i duhet edhe një system i mbrojtjes civile. /Epoka e re/

Më Shumë

Lajmet e Fundit