12.8 C
Prizren
E mërkurë, 7 Dhjetor, 2022

Biden kërkon që të gjykohet Putini për vrasjet në Bucha të Ukrainës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikë, Joe Biden, e ka etiketuar sërish presidentin rus Vladimir Putinin, si kriminel lufte, si dhe ka bërë thirrje që ai të përballet me gjyqin për vrasjet në Bucha.

Biden ka kërkuar që të vendosen sa më shumë sanksione kundër Rusisë për mizoritë që është duke krye në Ukrainë, edhe pse ato Moska është duke i mohuar.

Presidenti amerikan më herët kishte shkaktuar pakënaqësi në Moskë kur e akuzoi për herë të parë Putinin për krime lufte, muajin e kaluar, shkruan BBC, transmeton Klankosova.tv.

BBC ditë me parë kishte raportuar se në Bucha të Ukrainës, ishin gjetur trupa të vrarë të njerëzve nëpër rrugët e qytetit.

Më Shumë

Muharremaj: Jam institucionalist, e respektoj kush është në Qeveri – Projektligji i Buxhetit është anti-Kushtetues

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, ka thënë se komuna që ai e drejton, fatmirësisht ka shpëtuar nga vërshimet që përfshinë Kosovën muaj...

E rrahu vëllanë për pronë, arrestohet një person në Prizren

Një person është arrestuar të premten rreth orës 13 në Prizren, pasi dyshohet se e ka rrahur vëllanë e vet pas një mosmarrëveshjeje në...

Lajmet e Fundit