28.8 C
Prizren
E diel, 14 Korrik, 2024

Bideni drejt Evropës: Një mbret dhe një luftë janë në agjendën e tij

Presidenti amerikan Joe Biden niset të dielën për në Evropë, ku do të kalojë kohë në tre vende duke u përpjekur për aleancat që janë testuar nga pushtimi rus në Ukrainë.

Pas arritjes sonte në Londër, Biden do të takohet të nesërmen me Mbretin Charles III për herë të parë që kur u kurorëzua. Më pas është pjesa qendrore e udhëtimit, samiti i NATO-s në Vilnius, Lituani.

Udhëheqësit e Aleancës do të debatojnë për luftën dhe do të rishikojnë planet për t’u marrë me agresionin rus.

Ndalesa e fundit është në Helsinki, ku Biden të enjten pritet të festojë zgjerimin e aleancës, me Finlandën si anëtaren më të re të NATO-s, raporton Associated press, transmeton Klankosova.tv.

Këshilltari i tij për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan, tha se udhëtimi “do të tregojë lidershipin e presidentit në skenën botërore”.

Më Shumë

Këto janë komunat me numrin më të madh të banorëve në Kosovë: Prizreni i dyti

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka bërë publike të dhënat e popullsisë nëpër komuna. Kosova del se ka 1 milion e 586 mijë banorë. Komuna e...

Moti sot: Me diell, temperaturat deri në 33 gradë Celsius

Instituti Hidrometerologjik i Kosovës, ka njoftuar se edhe e marta do të jetë goxha ditë e nxehtë. Sipas IHMK-së, moti do të jetë me diell...

Lajmet e Fundit