-0.2 C
Prizren
E premte, 27 Janar, 2023

Çka parasheh projektligji për Rimëkëmbje Ekonomike lidhur me tërheqjen e 10 % nga Trusti?

Projektligji për rimëkëmbjen ekonomike ka marrë aprovimin në lexim të parë nga deputetët e Kuvendit të Kosovës, të hënën, në tentimin e shtatë.

Projektligji ka 13 nene.

Në nenin 5 të tij thuhet se  me qëllim të rimëkëmbjes ekonomike, pjesëmarrësit mund t’i tërheqin dhjetë për qind (10%) të kursimeve të tyre pensionale në FKPK, në përputhje me nenin 12A të këtij ligji.

Aty nuk specifikohet nëse kjo e drejtë vlen për të gjitha kategoritë kontributpaguese apo jo.

Kohëzgjatja e këtij projketligji është deri në fund të vitit 2021.

 

Më Shumë

Dita Ndërkombëtare e Arsimit, Totaj: Ndër prioritetet kryesore kemi zhvillimin e arsimit

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Arsimit, kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka përshëndetur mësimdhënësit dhe nxënësit për kontributin në ruajtjen e frymës akademike...

17 vjet nga vdekja e ish-presidentit Ibrahim Rugova

Sot shënohet 17-vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ai ka ndërruar jetë më 21 janar të vitit 2006 dhe është varrosur...

Lajmet e Fundit