3.8 C
Prizren
E martë, 29 Nëntor, 2022

Djaloshi 13-vjeçar shkaktoi një aksident të rëndë në Teksas, vdesin nëntë persona

Një djalë 13-vjeçar po ngiste një kamionçinë që goditi një furgon në Teksas dhe vrau nëntë persona, përfshirë gjashtë lojtarë të kolegjit të New Mexico, thanë autoritetet të enjten.

Asociation “Loyola–Gymnasium” shpall konkurs për regjistrimin e nxënësve për vitin shkollor 2022- 2023

Djali, i identifikuar si Ricky Siemens, po ngiste ilegalisht me një gomë rezervë para se ajo të shpërthehej dhe kamioni u përplas kokë më kokë në një furgon që transportonte lojtarët e golfit nga Universiteti i Jugperëndimit të martën mbrëma, tha kryetari i Bordit Kombëtar të Sigurisë së Transportit, Bruce Landsberg.

Adoleshenti dhe babai i tij 38-vjeçar Henrich Siemens – të cilët po shkonin për të marrë një veturë të re – vdiqën gjithashtu në përplasje, sipas autoriteteve dhe të vesë së thyer me zemër të Siemens.

Përplasja la të vdekur lojtarët e kolegjit Mauricio Sanchez, 19, Travis Garcia, 19, Jackson Zinn, 22, Karisa Raines, 21, Laci Stone, 18 dhe Tiago Sousa, 18 vjeç. Mbeti i vdekur edhe trajneri i tyre, Tyler James, i cili drejtonte furgonin e Ford.

“Kjo ishte qartë një përplasje me shpejtësi të lartë”, tha Landsberg, duke shtuar se ishte e paqartë se sa shpejt po udhëtonin automjetet.

Shkaku i përplasjes nuk ishte përcaktuar të enjten, por policët kanë urdhëruar raporte të toksikologjisë dhe mjekësisë ligjore.

Ligji i Teksasit kërkon që shoferët të jenë të paktën 15 vjeç për të marrë një licencë të përkohshme dhe të paktën 14 përpara se të mund të marrin mësime për të marrë patentën e shoferit. /Telegrafi/

Më Shumë

Situata në veri heq nga agjenda liberalizimin e vizave, e zhvendos më 30 nëntor

Propozimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, i cili parasheh lëvizjen e lirë jo më larg se data 1 janar e vitit 2024, u...

Kurti: Më ftuan për të bërë marrëveshje para marsit 2023, për atë shkova në Bruksel – nuk është hera e parë që kemi mospajtime...

Kryeministri Albin Kurti ka folur për raportet e tij me Përfaqësuesin e Lartë të BE-së, Josep Borrell, ku ka thënë se nuk është hera...

Moti për sot

Lajmet e Fundit