19.8 C
Prizren
E enjte, 30 Maj, 2024

Fisichella: Schumacher është Maradona i F1

Ish-piloti i F1, Giancarlo Fisichella ka folur për Michael Schumacher, duke bërë një krahasim me një tjetër të madh dhe kampion, por të futbollit, Diego Armando Maradona.

Nga një sport në tjetrin, nga një kampion në tjetrin. Nuk është kurrë e lehtë të krahasosh epoka dhe fenomene, e lëre më të ndryshosh plotësisht disiplina.

Në fakt, Fisichella, një ish-pilot i F1 i cili gjithashtu garoi për Ferrarin, nuk u mendua dy herë për të vendosur dy të mëdhenj si Schumacher dhe Maradona në të njëjtin nivel.

“Fisico”, siç quhej në qark, mori pjesë në 231 çmime të mëdha, duke marrë 275 pikë kampionati botëror. Ai fitoi gjithsej tre Grand Prix (Brazil 2003, Australi 2005 dhe Malajzi 2006) dhe mori katër “pole position” (Austri 1998, Australi 2005, Malajzi 2006 dhe Belgjikë 2000).

Së fundmi Fisichella ishte e ftuar në podkastin “Tatanka” me praninë e gazetarit Giovanni Remigare. Ai u pyet për një kryqëzim me futbollin dhe konkretisht se kush mund të ishte Maradona e katër rrotave.

Giancarlo nuk kishte asnjë dyshim: “Nuk mund të mos them Michael Schumacher”.

“Kishte disa pilot që lanë gjurmë. Idhujt e mi ishin Niki Lauda dhe Ayrton Senna dhe më pas, duke garuar me ta, nuk mund të mos përmend emrin e Michael Schumacher, një pilot i jashtëzakonshëm që la gjurmë në F1, kudo që shkoi ishte i jashtëzakonshëm”.

“Jashtëzakonisht i apasionuar pas futbollit, aq sa ai dhe unë ishim gjithmonë prezent në ndeshjet e Kombëtares sonë dhe ndër vite kemi bërë shumë ndeshje për bamirësi, gjithmonë të sjellshëm, gjithmonë të sjellshëm”, theksoi ish-piloti i Formula 1. /Albanian Post

Marketing

Ndërmarrja “3D-Fesali” në Prizren, partneri më i besueshëm për çdo projekt ndërtimi

 

“Mat Moto” sjell motoçikleta elektrike

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

 

 

 

Më Shumë

Shfaqja ‘Audienca’ nga Teatri i Prizrenit vjen në TKK

“Audienca” shfaqje mysafire nga Teatri i Qytetit “Bekim Fehmiu”, shfaqet nesër nga ora 20:00 në Teatrin Kombëtar të Kosovës. Në “Audienca e Vaclav Havelit”, shteti...

Dy policë sulmohen fizikisht pas shqiptimit të një gjobe ndaj një burri në Prizren

Dy policë janë sulmuar fizikisht nga një burrë në Prizren. Rasti ka ndodhur pasi zyrtarët policorë ia shqiptuan një gjobë për kundërvajtje në trafik. I...

Lajmet e Fundit