5.8 C
Prizren
E premte, 19 Nëntor, 2021

Frikë nga sulmet, Klodian Çalamanin e dërgojnë në paraburgimin e Vlorës dhe e vendosin në izolim

Pasi gjykata e Fierit vendosi masën e sigurisë “arrest me burg”, vrasësi i tetëvjeçarit, Klodian Çalamani është dërguar në paraburgimin e Vlorës. Arsyeja e kësaj lëvizje nga Fieri drejt Vlorës është që të jetë më i mbrojtur nga ndonjë sulm.

Aktualisht 38-vjeçari po mbahet në izolim dhe nuk ka asnjë kontakt me të burgosurit e tjerë.

Paraditen e djeshme, situata në Gjykatën e Fierit ishte tensionuar nga familjarët e tetëvjeçarit, çka e detyroi Gjykatën të japë masën e sigurisë në mungesë të autorit. Familjarë të Mateo Vasisë kanë hyrë me dhunë në ambientet e gjykatës ndërsa janë konfrontuar edhe me policinë. Ata kanë kërkuar dënim kapital për monstrën që i mori jetën një fëmije.

Por familjarët e Mateos nuk kanë qenë vetëm. Qytetarët e Fierit i janë bashkuar protestës së tyre pranë gjykatës për të kërkuar varjen e Klodian Çalamanit. Qytetarët e Fierit sot ndihen të pasigurt për jetën dhe mosbesues ndaj drejtësisë, e cila disa vite më parë i dha 38 vjeçarit dënim minimal për një krim të ngjashëm.

Protesta e familjarëve të Mateos ka vijuar më tej në sheshin kryesor të Fierit nga ku ka nisur firmosja e një peticioni ku kërkohet dënimi kapital për Klodian Çalamanin. Qindra qytetarë firmosën peticionin.

8-vjeçari Mateo Vasia u masakrua dy ditë më parë nga fqinji i tij Klodian Çalamani, 38 vjeç dhe më pas u gropos. Krimi i rëndë ka tronditur shqiptarët, të cilët drejtojnë gishtin e akuzës nga gjykata, prokuroria e policia./TCh

Më Shumë

LVV në Dragash përshëndet fitoren e LDK-së, njofton se do të bashkëqeverisin në këtë komunë

LVV qendra në Dragash thotë se pasi nuk arritën të futeshin në balotazh, vendosën të mbështesin në balotazh kandidatin e LDK-së për të ndryshuar...

Prizren, shtyhet seanca për vrasje shkaku i borxhit prej 20 euro

Mungesa e dëshmitarit Nderim Alijaj si dhe të ekspertit të mjekësisë ligjore, Musa Gashi ka bërë që të dështojë seanca ndaj të akuzuarit Sylejman...

Pupovci, SBAShK-ut: Ligji i Pagave mund të aprovohet deri në fund të vitit

Zëvendësministri i Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Dukagjin Pupovci, në një konferencë për medie, ka bërë me dije se është duke u punuar intensivisht...

Zafir Berisha: Nuk jam në balotazh, por dola të votoj

Zafir Berisha i cili ishte kandidat nga radhët e Nismës, në komunën e Prizrenit, ka hedhur votën në shkollën “Hysen Rexhepi.   Berisha iu bëri thirrje...

Një lexim i ndryshëm për disfatën e Vetëvendosjes

Andi Bushati Euforia e kundërshtarëve të përjetshëm për disfatën e Vetëvendosjes në zgjedhjet lokale në Kosovë, në pamje të parë, duket sikur është e përligjur....

Sanchez përfundon në radarin e Milan-it

Futbollisti i Lille, Renato Sanchez, është lojtari i pëlqyer nga drejtuesit e klubit të Milan-it. Sipas asaj që raportojnë mediat italiane, Sanchez shihet si zëvendësues...

City ia cakton çmimin Sterlingut

Klubi anglez, Manchester City tashmë i ka vendosur çmimin sulmuesit anësor anglez, Raheem Sterling. Sterling ka hasur në vështirësi në sezonin e fundit dhe këtë...

Kishte vjedhur bankën ku punonte, hajduti identifikohet pas 52 vjetësh

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës vjen një nga lajmet më befasuese të vitit. Ted Conrad, autori i një prej grabitjeve më të madhe...

113 vjet nga Kongresi i Alfabetit

Më 14 nëntor 1908 në Manastir filloi punimet Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit, me qëllim krijimin e një alfabeti të njehsuar që...

VIDEO/ Si festoi mbrëmë Prizreni?

Shaqir Totaj nga Partia Demokratike e Kosovës do të udhëheq komunën e Prizrenit në katër vjetët e ardhshme. Kjo shënon edhe rikthimin e PDK-së në...

Përmbyset rezultati në Prizren, Totaj del 400 vota përpara

Në Prizren është përmbysur rezultati përsëri. Shaqir Totaj i PDK-së ka dalë rreth 400 vota përpara, me 26011 vota në total. Ndërsa Haskuka i VV-së...

Shefi i Forcave të Armatosura të Britanisë së Madhe: Duhet të jemi gati për luftë me Rusinë

Kreu në largim i Forcave të Armatosura të Britanisë së Madhe ka thënë se Ushtria duhet të jetë gati për luftë me Rusinë pas...

Suharekë, gjendet një granatë dore dhe disa fishekë

Një person nga fshati Vraniq i Suharekës ka hasur në dy mjete shpërthyese. Policia e Kosovës njofton se mjetet e dyshuara shpërthyese ishin një granatë...

Një pjesë e bjeshkës në Restelicë në zjarr, rrezikohen për banorët

Një pjesë e bjeshkës së fshatit Restelicë të Dragashit është përfshirë nga zjarri të enjten. Për shkak të kushteve, njësitë policore dhe zjarrfikësit nuk kanë...

Një i mitur në Prizren sulmohet nga disa persona

Policia e Kosovës ka njoftuar se një i mitur ka raportuar se është sulmuar fizikisht nga 5,6 persona tjerë, po ashtu të mitur. Rasti ka...

Malishevë, 67 vjeçari shkon për të votuar me plis

Në 21 komuna të Kosovës është duke u mbajtur raundi i dytë i zgjedhjeve lokale. Të gjitha qendrat e votimit janë hapur më kohë,...

Lajmet e Fundit