21.7 C
Prizren
E enjte, 9 Shtator, 2021

‘Grua, ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë’

Nga Petrit Ruka.

Grua ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë,
Jemi sharë në dritë dhe jemi puthur në errësirë,
Kemi vendosur të ndahemi dhe kemi thënë; e po mirë!
Dhe prapë jemi puthur ashtu si për lamtumirë.

Kemi gënjyer njeri-tjetrin, kemi bërtitur s’të dua,
Kemi pështyrë mbi proverbin që qënkeshim mish e thua,
Kemi mburrur kontratat që bëjnë në Amerikë.
Kemi thënë njëmijë herë; u mbush kupa dhe pikë.

Pastaj jemi përqafuar ; “e po unë isha në gjumë “
Jam futur në mishin tënd siç futet në shkretëtirë një lumë,
Jemi sëmurur dhe fshehurazi i jemi lutur qiellit,
Na është holluar shpirti nga frika si fija e perit.

Dhe prapë jemi zënë sa janë tundur tepsitë,
Kemi ndarë dyshekun me vijë, (ah, vijë e florinjtë,)
Po në errësirë kufirin e kemi shkelur si barbarë
Me dredhi ballkanike që as O.K.B-ëja s’ka parë.

Grua, ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë,
Ma ke pirë gjithë vrerin dhe helmin ta kam pirë,
Po ja që s’bëjmë dot pa këtë helm të mallkuar
Mos pushofsh kurrë, moj luftë dhe qofsh e bekuar!

Më Shumë

Prizren, blenë gjësende në market me para të falsifikuara

Policia e Kosovës ka njoftuar se në një market në Prizren, një person dyshohet se ka blerë gjësende me para të falsifikuar, raporton PrizrenPress Njësitë...

Pse tradhtojnë meshkujt dhe si të reagoni në këto raste

Rreth një në pesë burra pranojnë se kanë tradhtuar partneren e tyre, sipas një studimi nga “The Sun”, dhe tetë për qind prej tyre...

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë në Vërmicë, policia i gjeti 120 thasë miell pa dokumentacion

Policia e Kosovës në Vërmicë gjatë patrullimit, kishte ndaluar automjetin me targa të Shqipërisë të cilin kishte qenë duke e drejtuar i dyshuari mashkull...

Ngjarja e paralajmëruar për sot në Prizren

Sot mbahet mbledhja e pestë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Salla për mbledhjet e Kuvendit të Komunës, tek Shtëpia e...

Çfarë fshihet pas shtatzënisë së reperit Lil Nas?

Reperi amerikan, Lil Nas bëri të ditur se është në pritje të një fëmije dhe i ka vendosur emrin “Montero”, e gjithë kjo u...

Drejtori i QKMF-së në Prizren: “Na shani, por vaksinohuni !”

“Na shani, por vaksinohuni !” Drejtori i QKMF-së në Prizren, Xhevat Elezkurtaj, në këtë mënyrë u ka bërë thirrje qytetarëve që të marrin vaksinën kundër...

Prizreni fitues i Superkupës

Prizreni është shpallur kampion i Superkupës së Kosovës në Basketboll pasi mposhti Trepcën në finale me rezultat 90:81. E gjithë ndeshja shkoi dhëmbë për dhëmbë,...

Anulohet “Alba Festival”

Festivali më i madh i muzikës shqiptare “Alba Festival” nuk do të fillojë më 4 shtator siç ishte paraparë. Autoritetët kanë marrë vendim që ky...

Komuna e Rahovecit ua kërkon dëshminë e vaksinimit punonjësve publik

Komuna e Rahovecit ka njoftuar të gjithë punonjësit e institucioneve publike, shërbyesit civil, zyrtarët publik, mjekët, infermierët, mësimdhënësit, zjarrfikësit, punëtorët teknik si dhe personeli...

Lirohet nga burgu Etem Arifi

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Etem Arifi, është liruar nga burgu. Këtë për klankosova.tv e bëri të ditur zëdhënësi i Shërbimit Korrektues të Kosovës, Florent...

Ndërron jetë 18 vjeçari që u lëndua nga rrëzimi i lisit mbi Marash të Prizrenit

Ka ndërruar jetë djaloshi 18 vjeçar E.Sh nga Prizreni, që pësoi lëndime nga rrëzimi i një lisi mbi Marash. Burime të TV Prizreni bëjnë të...

Boksieri Luan Krasniqi propozohet për Ambasador të Kosovës në Gjermani

Ish-zëvendësministri Gani Dreshaj ka propozuar ish-boksierin Luan Krasniqi për Ambasador të Kosovës në Gjermani. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Dreshaj ka...

Lideri i rezistencës Panjshir bën thirrje për kryengritje kombëtare kundër talebanëve

Lideri i forcave të rezistencës në Luginën Panjshir, Ahmad Massoud, i biri i heroit të vrarë të rezistencës sovjetike në Afganistan, ka folur me...

24 viktima dhe 890 raste të reja me COVID-19 në vend

Ministria e Shëndetësisë njofton se gjatë 24 orëve të fundit në vend nga COVID-19 janë regjistruar 890 raste të reja të infektimit. Gjatë këtyre orëve...

Prizren, raportohet për një të mitur të zhdukur në qershor të këtij viti

Policia e Kosovës ka marr një njoftim se një djalë i mitur është zhdukur në qershor të këtij viti. Ngjarja ka ndodhur në Prizren, në...

Muharremaj: Policia e Kosovës është krenaria jonë

ë 22 vjetorin e themelimit të Policës së Kosovës, kryetari i komunës së Suharekës, Bali Muharremaj ka vizituar stacionin e policisë në komunën ku...

Lajmet e Fundit