-4.2 C
Prizren
E mërkurë, 8 Shkurt, 2023

Javën e ardhshme vendoset për rastin “Kleçka”

fatmirLimaj-tomGashiGjykata e Apelit javën e ardhshme pritet të vendosë rreth rastit të njohur si “Kleçka”, në të cilin ish- komandanti Fatmir Limaj dhe nëntë ish-bashkëluftëtarët e tij, akuzohen për krime lufte.

Ky vendim i gjykatës, sipas mbrojtësit të Limajt, avokatit Tomë Gashi, pritet të vijë pas ankesës që ka bërë ish- prokurori Mauricio Salustro rreth vendimit lirues të Gjykatës Themelore në Prishtinë shtatorin e kaluar.

Gashi tha se prokurori veç e ka shfrytëzuar të drejtën e tij për ankesë, sepse sipas tij nuk ka ndonjë provë apo fakt që mund ta rrëzojë vendimin e Gjykatës Themelore që ky rast të kthehet në rigjykim.

Fatmir Limaj dhe nëntë ish-bashkëluftëtarët të tij akuzoheshin për vepra të cilat supozoheshin të jenë kryer nga fillimi i vitit 1999 deri në mesin e qershorit 1999 kundër civilëve serbë dhe shqiptarë, si dhe kundër pjesëtarëve të burgosur të ushtrisë serbe dhe policëve serbë të mbajtur në një qendër të improvizuar si paraburgim, e cila ndodhej në fshatin Kleçkë.

Më Shumë

Përfshihet nga zjarri një lokal në Korishë të Prizrenit

Një lokal ësh të përfshirë nga zjarri në fshatin Korishë të Prizrenit. Zjarrfikësit dhe policia kanë dal në vendin e ngjarjes. Nuk raportohet për të lënduar. Rasti...

Lajçak i kënaqur që Kosova ka pranuar në parim propozimin e BE-së

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak është shprehur i kënaqur që Kosova ka pranuar në parim propozimin e Bashkimit Evropian...

Puhi

Lajmet e Fundit