19.8 C
Prizren
E martë, 18 Qershor, 2024

Kërkohen edhe 90 ditë paraburgim për Ukë Rugovën

uk rugovaProkuroria ka kërkuar edhe tre muaj paraburgim për Ukë Rugovën dhe “grupin e tij”. Nëse gjykata aprovon këtë kërkesë, ish-deputeti do të mbetet prapa grilave të paktën deri më 5 gusht 2014.

“Koha Ditore” ka siguruar kërkesën e prokurorit Allen Cunsick me të cilën kërkon vazhdimin e paraburgimit për Rugovën dhe të tjerët.

Në këtë kërkesë zbulohet për herë të parë se miku i Rugovës, Izet Beqiri është i dënuar për krim të organizuar dhe trafikim droge në Itali dhe se autoritetet italiane po shqyrtojnë mundësinë që të nisin negociatat me Kosovën për ekstradimin e tij apo për vuajtjen e dënimit në Kosovë për veprat e kryera atje.

Vendimi rreth kërkesës për vazhdim të masave të sigurisë pritet të merret gjatë javës së ardhshme

Më Shumë

Policia shqipton mbi 1 mijë e 500 gjoba në trafik brenda 24 orëve

Policia e Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit ka shqiptuar 1506 gjoba në trafik. Sipas policisë, gjatë kësaj periudhe kohore janë evidentuar...

Tërnava uron Kurban Bajramin, lutet për stabilitet në Kosovë e për paqe në Palestinë dhe Ukrainë

Myftiu i Kosovës, Naim Tërnava, i është drejtuar besimtarëve myslimanë me rastin e festës së Kurban Bajramit, ku bëri thirrje për paqe në vend...

Lajmet e Fundit